HDP’den savcının 19:25’ine videolu yanıt

Milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasına gerekçe yapılan “örgüt propagandası yaptığı” iddiasına HDP, “Savcının yalanı bir saat bile sürmedi” diyerek video ile yanıt verdi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yıldız, Meclis Genel Sekreterliği’nin 17 Mart tarihli suç duyurusu ve ardından 18, 19, 20 Mart günlerine ilişkin tutanakları Gergerlioğlu’nu gözaltına alma gerekçesi yaptı. 

İddia fiil 17 Mart, tutanak 18 Mart tarihli

Savcı Yıldız, 17 Mart günü saat 19:25’e ait bir iddiayı 18 Mart 2021 tarihinde tutanağa dayanarak gözaltı kararı verdi. İddiaya göre Gergerlioğlu, vekilliği düşürüldükten sonra TBMM Genel Kurulu’ndan çıkıp 2. katta bulunan HDP Grup Toplantı Odası’na giderken Gergerlioğlu’na eşlik edenler Öcalan lehine slogan attı. 

Savcı Yıldız, Meclis koridorunda “terör örgütü propagandası” yapıldığını öne sürerek, polise götürülüp ifadesinin alınmasını ve savcılığa çıkarılmasını istedi.

HDP Genel Kurul ve Grup Odası arasındaki görüntüyü paylaştı

HDP Genel Merkez sosyal medya hesabından “Savcının yalanı 1 saat bile sürmedi” denilerek bir video paylaşıldı. “Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Genel Kurul’dan ayrılıp grup salonunda nöbete başlama anının görüntüleri bunlar…” denilerek paylaşılan videoda Gergerlioğlu ve beraberindeki milletvekillerinin Meclis Genel Kurulu’ndan ayrılması, koridordan geçip HDP Grubuna gitmesi görülüyor. Bu görüntülere göre herhangi bir slogan atılmıyor. 

HDP, videolu paylaşımında, “Yazık ki Meclis Başkanı da açıklamasında aynı yalanı referans göstermiş!” notunu da ekledi.