HDP’li 5 belediyeye kayyım atandı

HDP’li Batman ile Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Eğil ve Ergani ilçe belediye eşbaşkanları görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atandı.

Evlerine polis tarafından baskın yapılan HDP’li 5 Belediye Eşbaşkanı gözaltına alındı.

Batman’da kayyım atamasının protesto edilmesi üzerine HDP Batman İl Eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

HDP’nin Batman ile Diyarbakır’a bağlı Silvan, Lice ve Ergani ilçe belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı. Belediye binaları sabah saatlerinde polis tarafından ablukaya alındı. Belediyelerin önündeki caddeler trafiğe kapatıldı. Belediye çalışanları da belediyelere alınmadı.

5 belediye eşbaşkanı gözaltına alındı

Evlerine baskın yapılan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, Eğil Belediye Eşbaşkanı Mustafa Akkul ve Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya gözaltına alındı.

Batman’da kayyım protestosunda 10 gözaltı

Batman Belediyesi’nin çevresi polis bariyerleriyle kapatıldı. Belediye önündeki cadde ise çift yönlü trafiğe kapatıldı. Çok sayıda polis ile birlikte zırhlı araç belediyenin çevresinde konumlandırıldı. Kayyım atanmasına belediye önünde tepki gösteren HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile bir gruba polis müdahale etti. Polis müdahalesinde HDP İl Eşbaşkanları Fatma Ablay ve Ömer Kulplu ile birlikte yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı.

Lice belediyesine polis baskını

Lice Belediye binası sabah saat 06.00’da polislerce ablukaya alınırken, belediyelere giden personeller de binaya alınmadı. Lice Belediyesi Eşbaşkanı Tarık Mercan hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı öğrenildi. Lice Belediyesi Eşbaşkanı Ruken Yılmaz ise sabah saatlerinde polislerin belediyeye baskın yaptığını söyledi. Polislerin belediye güvenlik görevlisine “Kimseye söylemeyin ama kayyım atandı” dediğini aktaran Yılmaz, “Şu an bir gözaltı söz konusu değil.” dedi.

Lice Belediyesi Meclis Üyesi Hogır Boltan da, polislerin personellere “Siz eve gidin artık, bir işiniz kalmadı” dediğini belirterek, belediyeye kimsenin alınmadığını söyledi.

Ergani belediyesi ablukaya alındı

Kayyım atanmasıyla Ergani Belediyesi polis tarafından abluka altına alınırken, belediyeye giriş çıkışlara izin verilmiyor. Görevden alınan Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya, evine düzenlenen baskında gözaltına alındı. Belediye meclis üyeleri ve HDP ilçe yöneticilerinin bina önündeki bekleyişi sürüyor. İlçe kaymakamın kayyım olarak atandığı belediyede, dezenfekte çalışması başlatılması dikkat çekti.

Eğil belediye binasının girişine Türk bayrağı asıldı

Fotoğraf: yeni1mecra

HDP’nin yönetimindeki Eğil Belediyesi’ne de sabah saatlerinde polislerce baskın düzenlendi. Binada arama yapılırken, personellerin binaya girişlerine izin verilmedi. Polislerin binanın giriş kapısına Türk bayrağı asması dikkat çekti.

Silvan’da arama sona erdi

Silvan Belediyesi de sabah saatlerinde polis ablukasına alındı. Saat 06.00’da evine baskın düzenlenen Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak gözaltına alındı. Mesai saati ile birlikte belediyeye gelen çalışanlar, belediyeye alınmadı. Polisler Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Abbas Hilmi Azizoğlu ve belediye çalışanlarına belediyeye kayyım atandığı bilgisini verdi. Polisler, Azizoğlu’nun odasından başlayarak belediyede arama yaptı. Belediyedeki arama son ererken, polislerin belediye bahçesindeki bekleyişi devam ediyor. Aramanın ardından belediye çalışanları belediye binasına giriş yaptı.

65 belediyeden 38’ine kayyım atandı

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Son kayyım atamalarıyla partinin 3 büyükşehir, 2 il, 30 ilçe ve 3 belde belediyesine kayyım atanmış oldu.

MA – BATMAN/DİYARBAKIR