HDP’li Buldan ve Sancar ile CHP’li Kılıçdaroğlu aşı için sıralarını bekleyecek

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sıraları geldiğinde Kovid-19 aşısı olacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mecliste temsil edilen tüm siyasi parti genel başkanlarını arayarak aşı olmaya davet ettiğini açıklamıştı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da, Koca’nın dün kendilerini bizzat arayarak aşı davetinde bulunduğunu belirtti.

‘Bu davet aşılama programına uygun değildir’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar

“Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonumuz ile birlikte yaptığımız değerlendirmeye göre, bu davet daha önce belirlenen risk grubu, kronik hastalar ve sağlık çalışanları için düzenlenen aşılama programına uygun değildir. 

Bu nedenle herkesin belirlenmiş risk öncelik sırası ile aşılanması, sürecin hızlıca ve etkili bir şekilde devam etmesi gereklidir. Bizler, risk ölçüleri içerisinde sıramız geldiğinde aşı olacağımız bilgisini kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

Kılıçdaroğlu: Ben vatandaş olarak sıramı bekleyeceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın “Sen Varsan Biz Varız” kampanyasına ilişkin etkinliğe çevrimiçi katıldı. Bakan Koca’nın kendisini de arayarak aşı için davet ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Ben de vatandaş Kemal Kılıçdaroğlu olarak sıramı bekleyeceğim. Öncelikle sağlık çalışanlarının aşı olması lazım. Onlar aşı olduğu zaman… Çünkü onlar doğrudan doğruya hastalarla ilişki kuruyorlar, onları tedavi ediyorlar. Onlar günün 24 saatinde çalışıyorlar. Eğer bugün pandemide çok ciddi, yaygın bir tablo ortaya çıkmadıysa, bunun temel nedeni bizim sağlık çalışanlarımızın gösterdikleri çabadır.”

Koca’nın aşı daveti üzerine siyasi parti liderleri aşıya ilişkin açıklamalar yapmaya devam ediyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kovid-19 aşısı yaptığını açıklamıştı.

Yeni1Mecra