HDP’li Vekil Orhan’dan Van Kayyımına yanıt: Sosyal belediyecilik bu değil!

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Sabah gazetesinde yer alan, Van Belediye Kayyımının açıklamalarına dayanan propagandif habere ilişkin açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan, Sabah gazetesinin propaganda içerikli “haber”ine ilişkin yaptığı açıklamada “Başarısızlık, hukuksuzluk ve yolsuzluklara yanıt vermek yerine kamuoyunu yanıltmaya dönük bu açıklama ve ‘haberlere’ itibar edilmemelidir.” 

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Van Kayyımı tarafından verilen bilgilerle Sabah gazetesinde yapılan haberi eleştirdi.

Muazzez Orhan, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM’de yaptığı “Van’ın Sorunları ve Çözüm Önerilerimiz” başlıklı basın toplantısında aşağıdaki başlıkları gündeme taşıdığını hatırlattı:

 1. Van’daki kayyum sorunu,
 2. Kadın ve Gençlik kurumlarının kayyum eliyle kapatılması,
 3. 306 işçinin hakkında mahkeme kararının uygulanmaması
 4. Belediyede yetkisiz sendika ile yapılan toplu sözleşmenin ortaya çıkardığı mağduriyet,
 5. Van’da çağrı merkezi çalışanlarının mağdur edilmesi,
 6. Van’da esnafın kovid ve kriz durumundaki durumu,
 7. Van’da Sosyal Meskenler TOKİ’de doğalgaz sorunu,
 8. Alınmayan deprem ve çığ tedbirleri,
 9. Van’da eksik sağlık sistemi alt yapısı,
 10. Van gölü ve havzasının kirletilmesi,
 11. Van’da yaşanan yaşam hakkı ihlalleri,
 12. Van’da mültecilerin durumu,
 13. Partimize yönelik saldırılar

Orhan, bu basın açıklamasının ardından Sabah gazetesinde yapılan “haber”deki Van Belediye Kayyumu tarafından verilen “bilgiler”i değerlendirdi.

Van Belediyesi Kayyumu tarafından verilen bilgilerle yapılıp Sabah’ta yayımlanan metin, haberden çok propaganda içerikli

‘Sabah’ın haberine itibar etmeyin’

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan haberde verilen rakamları şöyle eleştirdi:

“Van’daki yoksul sayısı SGK verileri ile 360.000 kişiye yakın olarak açıklanmıştır (Eylül, 2020). 

 • Ancak belediyenin yaptığı açıklamada her 10 yoksuldan sadece 1’ine yardım gönderdiği Van’da yoksulların yüzde 90’ının yardım almadığı görülmektedir.
 • Kişi başı yapılan yardım miktarı da sadece 264,7 TL’dir. Bu miktarla hangi yoksulluk sona erecek. VASKİ’nin 3 aylık faturası bile daha fazladır!
 • Sosyal kart ve acil ihtiyaç adı altında hanelerin sadece yüzde 1,4’üne yardım yapılmıştır. Yoksul hanelerin yüzde 95,5’ine herhangi bir yardım ulaştırılmamıştır.
 • Engellilerle ilgili “haberdeki” veriler bir büyükşehir belediyesinin değil; yeni kurulmuş bir derneğin verisi kadardır. Van’da engelli sayısı güncel olarak bilinmemekle birlikte resmi olarak 50.000 kişi üzerindedir. Ortopedik engelli sayısı 20.000 kişi üzerinde iken belediyenin 36 kişiye  ve 9 kişiye…  gibi sayıları açıklamış olmasını kamu oyunun takdirine sunuyorum.”

‘Başarısızlık, hukuksuzluk ve yolsuzluklara yanıt verin’

Van Belediyesi kayyumunun “Sosyal Belediyecilikte Çığır Açılması” başlığıyla yaptığı açıklamayı da ( https://van.bel.tr/HaberDetay/buyuksehir-2020-de-sosyal-belediyecilikte-cigir-acti-18122020153337.html ) eleştiren Orhan “Metnin görselindeki konteyner ev bile, yapılanın düzeyini göstermek için yeterlidir. Yardım verildiği iddia edilen kişilerin de rızası dışında AKP’ye üye yapıldıkları kamuoyuna defalarca yansımıştır” ifadelerini kullandı.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın yazılı açıklaması şöyle sona eriyor:

“Basın açıklamamızda acil yanıtlanması gereken hususlar; 306 işçinin hakkında mahkeme kararının uygulanmaması, Belediyede yetkisiz sendika ile yapılan toplu sözleşmenin ortaya çıkardığı mağduriyet, Van’da çağrı merkezi çalışanlarının mağdur edilmesi, Van’da esnafın kovid ve kriz durumundaki durumu için alınacak tedbirler, Van’da Sosyal Meskenler TOKİ’de doğalgaz sorunu, Van’da eksik sağlık sistemi alt yapısı, Van gölü ve havzasının kirletilmesine ilişkin kısımlardır.”

“Yukarıda açıkladığımız 13 önemli başlıktaki başarısızlık, hukuksuzluk ve yolsuzluklara yanıt vermek yerine kamuoyunu yanıltmaya dönük bu açıklama ve ‘haberlere’ itibar edilmemelidir.” 

Yeni1Mecra