HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ finali bugün Ankara’da yapılacak

HDP’nin Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün son durakları Adana ve Kandıra Cezaevi oldu.

Yürüyüş bugün Ankara’da Meclis Parkı’nda yapılacak buluşma ile sona erecek .

HDP’nin “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” bugün sona eriyor. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyetin Edirne’den başlattığı yürüyüş eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın da aralarında bulunduğu kadın siyasetçilerin tutuklu bulunduğu Kocaeli Kandıra Cezaevi ile devam etti.

HDP Kadın Meclisi öncülüğünde “mor” konvoyla yola çıkan heyetin, kadın siyasetçilerin tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi önüne gitmesine izin verilmedi. Bunun üzerine heyet cezaevine yakın bir yerde bir araya geldi. “Jin jiyan azadi”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

‘Milyonlarca kişinin iradesi kadın siyasetçiler cezaevlerinde tutuluyor’

Burada konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, buraya kadın siyasetçilerle dayanışma amacıyla geldiklerini belirtti. Buldan, milyonlarca kişinin iradesi olan kadın siyasetçilerin cezaevlerinde tutulduklarını vurgulayarak, cezaevinde bulunan kadın siyasetçilerin tek tek isimlerini okudu.

Konuşmasının devamında belediyelerine yönelik kayyım uygulaması, milletvekilliklerin düşürülmesi ve seçilmişlerin tutuklanması üzerinden iktidara yüklenen Buldan, bu uygulamaları “siyasi darbe” olarak değerlendirdi. Buldan, “2016 yılında bu yana halkın iradesi gasp ediliyor. Kazandığımız tüm mevziler siyaseten AKP’nin kazanamayacağı yerler halkın iradesi yok sayılarak ne yazık ki elde edilmiş durumda.” dedi.

Edirne heyeti Kandıra Cezaevi yakınında açıklama yaptı

‘Arkadaşlarımız özgür olana dek bu mücadele sürecek’

Figen Yüksekdağ ile Gültan Kışanak gibi tüm arkadaşlarının bıraktığı yoldan yürüdüklerinin bilinmesini isteyen Buldan, “Arkadaşlarımız özgür olana dek bu mücadele sürecektir. Kadın kazanımlarına her yerde darbe yapıldığını biliyoruz. Kadınlar cezaevlerinde hukuksuz bir şekilde tutuluyor. Ancak biz biliyoruz ki onlar da içeride bizlerle birlikte mücadele ediyor.” şeklinde konuştu.

‘Bütün arkadaşlarımızın acilen tahliye edilmesi gerekir’

Anayasa Mahkemesi’nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için verdiği “Hak ihlali” kararına değinen Buldan, “Bu karar ile hem Demirtaş hem de Yüksekdağ hem de diğer bütün arkadaşlarımızın acilen tahliye edilmesi gerekir. AKP’nin aldığı tüm kararlar anayasaya aykırıdır. Hukuksuzdur. Siyasi kararlardır. Dolayısıyla bu kararların hiçbir geçerliliği yoktur.” dedi. Açıklamanın ardından heyet, balonları gökyüzüne saldıktan sonra Ankara’ya doğru yola çıkıldı.

Hakkari’den başlayan yürüyüşün son durağı Adana oldu

Hakkari’den Ankara’ya başlayan “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” son durağı ise Adana oldu. Diyarbakır’daki programlarını tamamlayan heyet, Adana’da yapılan halk buluşmasının ardından Ankara’ya doğru yola çıktı.

Yürüyüşün finali bugün Ankara’da

Edirne ve Hakkari’den başlatılan yürüyüşün finali bugün saat 17.00’da Ankara’da Meclis Parkı’nda yapılacak buluşma ile verilecek. HDP Basın Bürosu tarafından yapılan bilgilendirmede, buluşmaya HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDK Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, bileşen partilerin eşbaşkan ve sözcülerinin de katılacağı belirtildi.

Kaynak: MA