HDP’nin görevlerini dondurduğu Milletvekili Çelik istifa etti

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, hakkında yürütülen bir soruşturma nedeniyle partisinin zarar görmemesi için istifa ettiğini açıkladı.

Çelik, soruşturmanın içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermezken “bir kadının” kendisine iftira atması sonucu soruşturma açıldığını iddia etti.

HDP, Çelik hakkında Meclis’e iletilen fezlekedeki iddialar üzerine 30 Haziran’da soruşturma başlattıklarını ve Çelik’in faaliyetlerinin dondurulduğunu bildirdi.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, yaptığı yazılı açıklamada hakkında yürütülen bir soruşturma dosyasından kaynaklı partisinin zarar görmemesi için istifa ettiğini belirtti. Çelik, TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığı çalışmaların bazı çevreleri rahatsız ettiğini, değişik biçimde ve farklı boyutta kişiliğine karşı iftiralar, suçlamalar ve tehditler geliştirildiğini ifade etti.

“Bunun yanında bir kadın bana yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladı” iddiasında bulunan Çelik, konunun araştırılması için partisinin kadınla ve kendisiyle defalarca görüştüğünü belirtti.

Olayın ne olduğunu açıklamayan Çelik, olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra kadının savcılığa şikâyette bulunduğunu, şikayet üzerine savcılığın hakkında fezleke hazırladığını belirtti. Çelik, şu ifadelerde bulundu:

“Kesinlikle iftiraya dayalı bu şikâyet üzerine savcılığın hakkımda hazırladığı fezleke TBMM ulaşması sonrasında ve hiç zaman kaybedilmeden ilgili komisyonun 22.07.2020 tarihli toplantısının gündemine alındı. Yüzlerce fezlekenin bekletildiği komisyonda siyasi saiklerle gündeme alınmış olması anlatılanların yalan olduğu gerçeğini değiştirmez. Ortaya çıkan bu gelişmelerden sonra, olayın siyasi bir kumpasa dönüşeceği bilinciyle kamuoyunu aydınlatma ihtiyacını duydum. Bu nedenle, Partimin zarar görmemesi ve bu iddianın suiistimal edilmemesi için Partim HDP’den istifa etme kararını aldım.”

HDP: Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetleri 30 Haziran’da donduruldu

Çelik’in istifasına ilişkin yazılı açıklama yapan HDP, Çelik hakkında TBMM’ye iletilen fezlekedeki iddiaların Haziran ayının sonunda Meclis Grup Yönetimi tarafından gündeme geldiğini bildirdi. Açıklamada şöyle denildi:

“Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kurulumuza aktarılmıştır. Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur. Merkez Disiplin Kurulumuz konuya ilişkin çalışmasını titizlikle sürdürmektedir.”