Hong Kong’da gösteriler devam etti

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde protestolar yeni yılda da kaldığı yerden devam etti. Victoria Park’tan başlayan kitlesel yürüyüşe 1 milyonun üzerinde kişi katıldı.

Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ – Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde 2019 yılının Haziran ayında başlayan protestolar yeni yılda da kaldığı yerden devam etti. Emniyet güçlerine bağımsız soruşturma ve tutuklananlara af talepleriyle Victoria Park’tan başlayan kitlesel yürüyüş yapıldı. 1 milyonun üzerinde kişinin katıldığı yürüyüşte, göstericiler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Hong Kong yönetimi, gerginlik nedeniyle gösterilerin başlamasından bir süre sonra etkinliğin sona erdirilmesi için çağrı yaptı.

AA’nın geçtiği  bilgilere göre; Protestocular şehrin çeşitli yerlerinde barikatlar kurarak yolları kapattı. Olaylarda Wan Chai’daki bir banka şubesinin camları kırıldı, ATM’leri zarar gördü. Güzergah boyunca bazı iş yerleri tahribata uğrarken, protestocular polise molotofkokteyli attı. Polis de göstericilere plastik mermi, göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve tazyikli suyla müdahale ederken, olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Fotoğraf: AA

Sivil İnsan Hakları Cephesi, Victoria Park’ta başlayan yürüyüşe 1 milyondan fazla kişinin katıldığını açıkladı. Polisin uyarısının ardından protestocuların büyük çoğunluğu Victoria Park’tan ayrılırken, Wan Chai ve şehir merkezindeki gerginlikler ise devam etti.

‘Hükümet dinlemeye devam edecek’

Hong Kong yönetimi tarafından yürüyüşle ilgili yapılan açıklamada, kişilerin barışçıl gösterilere katılma özgürlüklerine ve düşüncelerini açıklamalarına saygı gösterildiği savunuldu. Önceliğin şiddet olaylarını durdurmak ve en kısa sürede sosyal düzeni yeniden sağlamak olduğu belirtilen açıklamada, “Hong Kong yönetimi, alçak gönüllülükle dinlemeye devam edecek ve vatandaşlarıyla iletişimi güçlendirecek.” ifadesi kullanıldı.

Gözaltına alınanların sayısı 7 bine yaklaştı

Sivil İnsan Hakları Cephesi adlı grubun düzenlediği yürüyüşe, 150’den fazla meclis üyesi de katıldı. Etkinliğe katılan meclis üyesi Douglas Tsang Tze-ming, polisin yılbaşı gecesinde protestoculara orantısız güç kullandığını belirtti. Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde, Noel süresince yapılan protestolarda 336 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken geçen yıl haziran ayında başlayan protestolarda gözaltına alınanların sayısı 7 bine yaklaştı.

Protestolar yılbaşında da devam etti

Hong Kong’da yılbaşı akşamında protestocular ile polis bir kez daha karşı karşıya geldi. Haziran başından bu yana kitlesel protestolara sahne olan Hong Kong’da Victoria Limanı ve Kwai Fong bölgesi gibi adanın işlek yerlerinde bir araya gelen çok sayıdaki protestocu, yeni yılın ilk dakikalarında “Hong Kong için özgürlük”, “Şimdi devrim”, “Unutma ve unutturma” sloganlarını attı. 

Yeni yıl öncesi şehirde yoğun güvenlik önlemleri alınırken yılın ilk saatlerinde protestocular ve polis arasında çatışmalar yaşandı. Polis, Mong Kok bölgesinde yolları kapatıp barikatları ateşe veren ve havai fişek atan protestoculara; göz yaşartıcı gaz, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Göstericilerin talepleri

Hong Kong’da, haziranda, şüphelilerin Çin’e iadesi yasa tasarısına karşı başlayan demokrasi yanlısı protestolarda, son haftalarda protestocular ile polis arasındaki çatışma ve şiddet olayları artmıştı. Tasarı, 23 Ekim’de resmen geri çekilmesine rağmen protestocular, “demokratik reform” talepleriyle eylemleri sürdürme kararı almıştı.

Göstericiler, tasarının geri çekilmesiyle protestoların “ayaklanma” olarak adlandırılmasına son verilmesini, polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız komisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını ve kentte siyasi reform sürecinin yeniden başlatılmasını içeren 5 talep öne sürülüyor.

Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığından Hong Kong’un özerklik statüsünde değişim olup olmadığına ilişkin yılda en az bir kere rapor istenirken Hong Kong ve ABD arasında özel ticaret ilişkisi kurulması çağrısı yapılıyor.