Hürmüz Diril soruşturmasında bir tutuklama

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 533 gündür kayıp olan Hürmüz Diril ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Apro Diril tutuklandı.  

Şimoni Diril (sağda) Hürmüz Diril (solda)

Beytüşşebap’a bağlı Kovankaya (Mehrî) köyünde yaşayan Hürmüz ve Şimoni Diril çifti, 8 Ocak 2020’de kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kaçırıldı. Şimoni Diril’in kaybolduktan 70 gün sonra Hezil Çayı’nın kenarında cansız bedeni bulundu. Hürmüz Diril’in akıbeti ise henüz bilinmiyor.

Şimoni ve Hürmüz Diril’in kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 20 Haziran’da gözaltına alınan ve aralarında köyde yaşayan tek kişi Apro Diril’in de bulunduğu 3 kişi, emniyet ifadelerinin ardından dün Şırnak Adliyesi’ne getirildi.

Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, Apro Diril ve diğer iki kişinin savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini belirtti. Dilsiz, mahkemenin Apro Diril’in tutuklanmasına, diğer kişi hakkında ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdiğini kaydetti. 

Köyde yaşayan tek kişi olan Apro Diril, soruşturma kapsamında daha önce de gözaltına alınmış, emniyet ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. 

MA – ŞIRNAK