İçişleri Bakanlığı: 6 belediye hakkında soruşturma başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nce Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmediğine yönelik iddialara ilişkin başlattığı soruşturmayı genişlettiğini bildirdi.

Bakanlık, 6 belediye hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Fotoğraf: AA

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin derneklerle çevre duyarlılığını geliştirme konulu ortak projeler yaparak kamu görevlisi olmayan kişilerin hizmet pasaportu almalarını sağladığı ve Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmediği kamuoyuna yansımıştı.

İçişleri Bakanlığı iddialarla ilgili soruşturma başlatıldığını, ilgili vali yardımcısı ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü ve 2 kamu görevlisinin görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı.

‘Soruşturma genişletildi’

AA’nın geçtiği bilgilere göre; İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik 12 Mart’ta başlatılan soruşturmanın genişletildiğini bildirdi.

Açıklamada, CHP’li Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı ve Burdur Yeşilova, İYİ Parti’li Yozgat Yerköy, 2019 yılında kayyum atanan Şanlıurfa Suruç ve AK Parti’li Ordu Korgan belediyelerince “dans (folklor) gösterisi”, “kültür turu”, “gençlik programları” adı altında sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiğinin tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu olaylarla ilgili Mülkiye Müfettişi görevlendirildiğinin belirtildiği açıklamada, soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Hizmet damgalı pasaport düzenlemesi durdurulmuştu

AK Parti Malatya Milletvekilleri Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Almanya’ya gönderilen ve geri dönmeyen 45 kişiyle ilgili açıklamaları basına yansımıştı. Milletvekilleri, “Olayın aslında sadece Yeşilyurt Belediyesine indirgenmesi, Yeşilyurt Belediyesinin Türkiye’nin gündemine yansıtılmasını çok şık ve doğru bulmuyoruz.” demişti.

İçişleri Bakanlığınca, mahalli idarelerce yurt dışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştu.

Yeni1Mecra