İçişleri Bakanlığı bütçe toplantısında protesto edildi

İçişleri Bakanlığı bütçe toplantısında protesto

HABER MERKEZİ – HDP’li vekiller İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmesinde, işkence edilen yurttaşlar, polis ablukasına alınan milletvekillerinin fotoğraflarını taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP’li vekillerin elini sıkmaması üzerine Komisyon Başkanı Elvan, “Sayın Bakanın takdiridir” dedi.

HDP Genel Merkezi twitter adresinde, “Plan ve Bütçe Komisyonunda bugün İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Suçlarını her yerde yüzlerine vurmaya, hesap sormaya devam ediyoruz” paylaşımında bulundu. HDP’li vekiller komisyonda oturdukları sıralarda kayyum atanan belediyelerin, Halfeti ve Şapatan’da gözaltına alındıkları sırada işkenceye maruz kalan yurttaşların ve polis ablukasına alınan milletvekillerinin yer aldığı fotoğraflardan oluşan dövizleri taşıdı.

Paylan: Süleyman Soylu’nun ayrıcalığı nedir?

Öte yandan bütçe görüşmelerinin sürdüğü salona gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, milletvekilleriyle selamlaştı daha sonra yerine oturdu. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Soylu’nun “HDP milletvekillerinin elini sıkmadan yerine oturduğunu söyleyerek, “Biz Sayın Süleyman Soylu’nun elini sıkma meraklısı değiliz ancak farklı bir teamül uyguladınız Sayın Başkan. Bu teamüle siz de ön ayak oldunuz.” dedi. Komisyon Başkanı Elvan’a tepki gösteren Paylan, “Sayın Başkan, Sayın Süleyman Soylu’nun ayrıcalığı nedir? Bu saygısızlığının önünü almak için neler yapacaksınız? Bununla ilgili gerekli uyarıları yapmanızı rica ediyoruz.” diye konuştu.

Fotoğraf: AA

Komisyon Başkanı Elvan: Soylu son derece nezaket sahibidir

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Siz de ayağa kalkmadınız. Misafir geldiğinde ayağa kalkılır. Ayıptır.” karşılığını verdi. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Nezaketsizliği önce siz başlattınız.” ifadesini kullandı. Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, “Sayın Soylu son derece nezaket sahibi bir insandır. Hiçbir milletvekilimize karşı hiçbir saygısızlığı da söz konusu değildir. Burada elbette milletvekillerimizin elini sıktı. Her bir kardeşimiz ayağa kalktı, ellerini sıktı. Belki sizin Sayın Bakana karşı tavrınız bu tür bir yaklaşıma sebep olmuştur. Bu da Sayın Bakanın takdiridir.” dedi.

Bu sırada AK Parti ile HDP milletvekilleri arasında karşılıklı tartışmanın yaşanması üzerine araya giren Komisyon Başkanı Elvan, HDP’li vekillere “Sayın Bakan, sizin tarafınıza yöneldi ve sizleri selamladı. En azından ayağa kalkıp kendisine nezaket gereği ‘Hoşgeldiniz.’ demeniz gerekirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Elvan, komisyon üyelerini görüşmelere başlanması yönünde uyardı. Daha sonra İçişleri Bakanı Soylu, bakanlığının bütçesinin sunumuna başladı.