Iğdır’ın ön yüzünde kayyum, arka yüzünde tehdit, rüşvet ve baskın iddiaları var

İrfan Uçar

HDP’li Iğdır Belediyesine bu sabah kayyım atandı, belediye eşbaşkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik gözaltına alındı.

HDP’li Akkuş, gözaltına alınırken twitter hesabından “Çalmadık çırpmadık, yemedik sizlere de yedirmedik, bu size dert oldu, en büyük gücümüz halkımız ve gülüşümüz. Bu da size dert olsun… Baş eğmedik, eğmeyeceğiz de.” mesajını paylaştı.

Ancak Iğdır’ın Karakoyunlu İlçe Belediyesi’nde Cumhur İttifakı belediyesinin bir başka hesaplaşması var. İşte açıklamalar ve adliyeye de intikal eden iddialar…

Iğdır’a bağlı Karakoyunlu İlçe Belediyesi’nin MHP’li Başkanı Bayramali Ballı dün sosyal medya hesabından “Karakoyunlulara”, “dava arkadaşlarına”, “akrabalarına” bir açıklama yaptı. Ballı, ilçede günlerdir süren Cumhur İttifakı içindeki çekişmeyi doğrulayan bir cümle ile başlıyor açıklamasına:

“08.05.2020 Cuma günü belediyemizin tatsız bir olaya maruz kaldığı doğrudur. Bir grup insan belediyemizi basarak çalışanlarımıza hakaret etmiş, belediye bahçesinde Karakoyunluların geneline küfür ederek terör propagandası yapmıştır.”

Makamımı bastılar, ölümle tehdit ettiler

MHP’li Belediye Başkanı Bayramali Ballı, isim vermiyor ancak açıklamasına şöyle devam ediyor:

“Daha sonra makamımı basarak şahsımı ölümle tehdit ettikten sonra terörsel eylemlerini sürdürerek belediye encümeninin işyerini basarak ölümle tehdit etmişlerdir. MHP’li belediye başkanını ve encümenini tehdit etmek akıl tutulması olsa gerek.”

“Sizler müsterih olun” diyen Ballı, devletin ilgili birimleri konuyu araştırdığını belirtiyor ve işaret verir gibi bir çağrı yapıyor: “Sizden istediğim hiçbir şekilde illegal yollara girmeyin çünkü ben sizi seviyorum” diyor.

Akrabalarım sakin olsun, korkmasınlar

MHP’li Belediye Başkanı Bayramali Ballı ülküdaşlarına ve akrabalarına da şöyle seslendi:

“Sevgili ülküdaşlarım bizler bugüne kadar hiçbir terör örgütüne boyun eymedik eymeyeceğizde. Devletimiz gereğini yapacaktır. Akrabalarım sakin olsun korkmasınlar ben bu göreve yanı başımda pkk terör örgütü kamplarının olduğunu bile bile talip oldum 47 yıl sonra üç hilali belediye binasına asmak gurur vericiydi.”

‘Başkanın bahsettiği kişi benim’

MHP’li Başkan Ballı’nın isim vermediği ve makamını basarak ölümle tehdit ettiğini söylediği ve “terör propagandası yapmakla” suçladığı kişi bugün bir açıklamayla ortaya çıktı: AKP’li Meclis Üyesi Mehmet Kabak.

Mehmet Kabak, Belediye Başkanı Bayramali Ballı’nın sosyal medya hesabından terör örgütü taraftarlarının belediye binasını basarak hakaret ve tehditte bulunduğu, terör örgütü propagandası yaptığı açıklamasını hatırlatarak, “Belediye başkanının açıklamalarında isim vermeden bahsettiği kişi benim” dedi. Mehmet Kabak, olayın arka planına ilişkin bilgi vermeden önce kendisinin ve akrabalarının devlete ne kadar yakın olduğunu anlattı:

“Ben kardeşlerim ve akrabalarım yaklaşık 50 yıldır Karakoyunlu ilçesinde ikamet etmekteyiz. Her yıl Karakoyunlu ilçesinde vergi sıralamasında birinci, il genelinde ilk sıralarda yer alan, belediye başkanlığı hangi partide olursa olsun, belediyeye her türlü desteği veren, ilçe merkezinde cami, aşevi benzeri her toplumsal hayır kurumuna reklam yapmadan şimdiye kadar destek vermekteyim. Özellikle ilçe merkezinde bulunan engellilere yönelik rehabilitasyon merkezindeki engellilere sürekli gönüllü destek vermekte ve bir aracımı da ilçemizin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na hibe etmiştim.”

‘Ak Parti Belediye Meclis Üyesiyim’

AKP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Kabak

Mehmet Kabak, devletle yakınlığını anlattıktan sonra “terör örgütü ve uzantılarına” dair en ufak bir irtibatı ve bağlantısının olmadığının altını çizdi, bunun devlet kayıtlarının incelenmesi durumunda anlaşılacağını ifade etti. Mehmet Kabak son seçimde Ak Parti Belediye Başkan adayı Kurban Kaya’nın listesinde belediye meclis üyesi seçildiğini söyledi ve şöyle devam etti: “Ben Kürt kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi bayrağıma, devletine ve ülkesine bağlı olan, bu konuda en ufak bir sorunu ve tereddüdü olmayan, ülkesi için çalışan, üreten ve ilçede devletine en fazla vergi vermekten duyan bir vatandaşım.”

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Kabak, devlete bağlılığını ve örgütle alakası olmadığını anlattıktan sonra MHP’li Belediye Başkanı Bayramali Ballı ile aralarında geçen meseleleri aktardı:

‘Seçimde para harcadım, diyerek benden para istedi’

“Bayram Ali Ballı, Belediye Başkanı seçildikten bu yana bana defalarca ‘Ben seçimde 300 bin TL para harcadım. 40 kişiye iş sözü karşısında senet vermişim’ diyerek her seferinde makamını kullanmak suretiyle benden para istedi. Bu hususları delilleriyle ilgili makamlarda ortaya koyacağım.”

Meclis Üyesi Mehmet Kabak, Belediye Başkanı’nın kendisi ve akrabalarının oturduğu bölgeye ilişkin ayrımcı ifadeleri ve ırkçılığa varan tavırları olduğunu belirterek yaşananlara ilişkin şu bilgileri verdi:

‘Şikayet ettiğim için böyle açıklama yaptı’

“Son on gün içinde iki kez Belediyede görevli mühendisleri göndererek benim iş yerimde sebepsiz bir şekilde bana baskı yaparak beni belediye çağırmıştır. Belediyede de yine açık bir şekilde benden parasal taleplerde bulunmuş ve ırkçılığa varan bir kısım söylemlerle bana hakaret etmiştir.

Ben de artık yaptıklarının bardağı taşırdığını söyleyerek hakkında Adli ve idari makamlara şikayette bulundum. Bunun üzerine şikayetimden günler sonra bu açıklamayı yaparak konuyu başka tarafa çekmiştir. Eğer benim şikayette bulunmayıp, bu taleplerini yerine getirmiş olsaydım hakkımda bu şekilde açıklama yapmazdı.”