İHD: Diyanet İşleri Başkanı görevden alınsın

İHD Ankara Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkında Cuma hutbesinde “nefret suçu” işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Erbaş’ın görevden alınmasını isteyen İHD, okunan hutbede LGBTİ+’lara yönelik şiddet eylemlerinin yolunun açıldığını belirtti.

İHD Ankara Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ramazan ayının ilk Cuma Hutbesi’nde “nefret” suçu işlediğini belirterek, suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, Erbaş’ın Ramazan ayının ilk hutbesinde nefret suçu işlemeye devam ettiğine vurgu yapılarak, “Neredeyse tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığını ileri sürmüştür.” denildi.

‘LGBTİ+’lara yönelik linçler meşrulaştırılıyor’

Açıklamada, ülke genelinde bütün camilerde eş zamanlı okunan hutbelerde, “Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” çağrısıyla, LGBTİ+’lara yönelik şiddet eylemlerinin yolunun açılarak linçlerin meşrulaştırıldığına vurgu yapıldı.

‘Diyanet bu suçu ilk kez işlemiyor’

Diyanetin bu suçu ilk kez işlemediğine işaret edilen açıklamada, “5 Temmuz 2019 tarihinde okunan hutbede de eşcinseller için ‘Yaradılışa aykırı bir sapkınlık’ diyerek, yine ayrımcılık yapmış ve nefret suçu işlemişti.” hatırlatıldı. Cinsel yönelim ve cinsel kimliğe yönelik saldırıların tek sorumlusunun Diyanet olmadığına vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İki yıldan uzun süredir gerekçesiz biçimde tüm LGBTİ+ eylem/etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan, Diyanetin açıklamalarına karşı yasal işlem başlatmayarak desteklediğini gösteren Hükümet, eşcinsellere karış işlenen nefret suçlarının sorumlusudur.”

‘Diyanet tavsiyelerinde kadın düşmanı tavrını da gösterdi’

Geçtiğimiz günlerde Diyanetin kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran yaklaşımlarının da gündeme geldiğine işaret edilen açıklamada, Diyanetin verdiği tavsiyelerle de erkek şiddetinin yanında yer alarak kadın düşmanı tavrını gösterdiği kaydedildi.

‘Erbaş görevden alınarak hakkında soruşturma başlatılmalı’

Nefret suçlarını, ayrımcılığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önlemenin devletin görevi olduğunun belirtildiği açıklamada, “Açıkça suç işleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve Diyanet işleri Başkanlığı görevinden alınarak hakkında soruşturma başlatılması için gerekli tüm kurumları görevini yapmaya çağırıyoruz.” denildi.

Konunun takipçisi olunacağının belirtildiği açıklamada, “LGBTİ+’lara yönelik özellikle oluşturulan bu nefret dalgasının karşısında olduğumuzu yineliyoruz.” diye kaydedildi.