İmamoğlu: Ya kanal ya İstanbul

İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi’ni neden karşı olduklarını 15 maddede açıkladı.

HABER MERKEZİ – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’a katmerli ihanet projesi” olarak nitelediği Kanal İstanbul’a neden karşı olduklarını 15 maddede açıkladı. İmamoğlu, “Ya kanal ya İstanbul” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kanal İstanbul” ile ilgili İBB’nin Saraçhane’deki merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve İBB üst yönetimi tam kadro olarak katıldı. Toplantıyı, yerli ve yabancı basını temsilen çok sayıda gazeteci izledi.

İmamoğlu, kanal ile ilgili kuşkularını, neden karşı olduklarına dair gerekçelerini ve itirazlarını, “16 milyonun temsilcisi olarak seçilmiş tek kamu otoritesi” sıfatıyla dile getirmek istediğini belirtti. Bu basın toplantısında ortaya koyacağı nedenlerin asla kendi şahsi nedenleri olmadığına vurgu yapan İmamoğlu, toplantının siyasi amaçla düzenlenmediğini kaydetti. İmamoğlu, “Çünkü, sadece bugün hayatta olan 82 milyon için değil, çocuklarımız, torunlarımız ve bu ülkenin tüm geleceğini tehlikeye atan büyük bir risk ile karşı karşıyayız” dedi.

“Kanal İstanbul bir cinayet projesidir’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

Bilim insanlarıyla konuştukça Kanal İstanbul’un bir “ihanet projesi” değil, bir “cinayet projesi” olduğunu söyleyen İmamoğlu, 16 milyonun varlığına, 82 milyonun güvenliğine yönelik bir felaket projesi olduğunu belirtti. İmamoğlu, “Kimlere ne söz verilmiş olursa olsun. Kimlere ne rant vaat edilmiş olursa olsun, derhal vazgeçilmelidir” dedi.

‘Protokol hukuksuzdu’

“Yanlışın neresinden dönülürse kardır” diyen İmamoğlu, İBB ve ilgili bakanlıklar arasında hazırlanmış ve imza altına alınmış olan protokolden neden çekildiklerini de açıkladı. İmamoğlu, şöyle konuştu: “Protokol hukuksuzdu, çünkü, atanmış İBB Başkanı tarafından, yetkisiz şekilde imzalanmıştı. 1 Ağustos 2018 tarihinde yangından mal kaçırırcasına ve Meclis kararı alınmadan imzalanan protokol, 5393 sayılı Kanun’un 75. maddesinin (a) bendi uyarınca, yetkili organ kararı olmadan imzalandığı için zaten hukuken geçersizdir. Sakattır.”

‘Kanal İstanbulluların hayatını kısaltıyor’

“Kanal İstanbul, gemilerin yolunu kısaltmıyor ama İstanbulluların hayatını kısaltıyor” diyen İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu milletin kaynaklarının hesapsız kitapsız, sorgusuz sualsiz harcanmasına seyirci kalınmayacaktır. İstanbul, hiç kimsenin tek başına babasının çiftliği değildir. İstanbul, 16 milyon insanındır, 82 milyon vatansever yurttaşındır. Hatta dünyanın bile gıptayla baktığı, dünyanın bile hakkının olduğu göz bebeği bir coğrafyadır. 1453’ten beri bize emanet olan bu topraklara sahip çıkacağız ve asla ihanet ettirmeyeceğiz.”

‘Ya kanal ya İstanbul’

İmamoğlu, birileri para kazanacak diye, bu kadim şehrin doğal çevresinin, yaşam alanlarının ve su havzalarının yok edilmesine tüm hukuki mücadeleyi vererek izin vermeyeceklerini söyledi. İmamoğlu, İstanbul’un güvenliğini, 16 milyonun canını ve Türkiye’nin stratejik güvenliğini riske eden projeye kimsenin 16 milyon insanı ikna edemeyeceğini belirtti. Kendilerini hiç kimsenin ikna edemeyeceğini söyleyen İmamoğlu, “Özetle ya Kanal ya İstanbul.” dedi.

İmamoğlu, konuya ilişkin kurumların sunduğu resmi raporlar üzerinden Kanal İstanbul projesinden çekilmelerinin dayanağı olan ve projenin barındırdığı en önemli 15 tehdidi 15 madde halinde anlattı. Maddelerin tamamına https://www.ibb.istanbul/News/Detail/36257 adresinden ulaşılabilir.