İntihar eden Kaplan’ın ablası: Polisi aradığımda ‘biz bir şey yapamayız’ dedi

Tecavüz failleri serbest bırakıldığı için intihar eden Eda Nur Kaplan’ın ablası, olay günü polisi aradığını ancak polisin kendisine “Biz bir şey yapamayız” dediğini anlattı.

Tecavüz failleri serbest bırakıldığı için intihar eden Eda Nur Kaplan’ın ablası Güler Kaplan ve arkadaşları katıldıkları bir televizyon programında Kaplan’ın yaşadıklarını anlattı. Kardeşi ile beraber yetiştirme yurdunda kaldıklarını belirten Güler Kaplan, Eda Nur Kaplan’ın tecavüze uğradığı gece polisi aradığını belirtti.

Polis ‘biz bir şey yapamayız’ demiş

Eda Nur Kaplan ile internette tanıştıkları tecavüz failleri Yusuf Güzelyurt ve Mehmet A. ile bir mekanda buluştuklarını ifade eden Kaplan, “Ben bir ara tuvalete gittiğimde Eda’yı zorla alıp götürmüşler. Ben Eda’nın kaçırıldığını anlayınca polisi aradım polis bana ‘biz bir şey yapamayız’ dedi” diye belirtti.

‘Tehdit mesajları alıyordu’

Kimse kendisine inanmadığı ve tecavüz failleri serbest bırakıldığı için Kaplan’ın intihar ettiğini ifade eden Kaplan, “Kimse bir şey yapmadı. Adamın bir ton dosyası var ama adamı serbest bırakıyorlar. Yusuf olaydan sonra sürekli tehdit mesajları attı. ‘Ben siyasete girmeyi düşünüyorum benim adımı geçiremezsiniz, senin hayatını bitiririm memurluğu bırak garsonluk bile yapamazsın’ diyerek Eda’yı sürekli tehdit ediyordu. Eda bana anlattıktan sonra hemen polise gittik. Hastaneye götürdüler, psikiyatri raporu ‘normal’ raporu verdi. Ama normal olan biri bir hafta sonra intihar etmez” ifadelerini kullandı.

Kardeşinin intihar edebilecek bir kişi olmadığını belirten Kaplan, aldığı tehdit mesajlarına dayanamadığını belirtti.

‘Devlet yanımızda değil’

Eda Nur Kaplan’ın arkadaşı Sıla ise “Yurt çocuğu olduğumuz için herkes bizi sahipsiz zannediyor” dedi. Bunun üzerine program sunucusu Fulya Öztürk’ün “Devlet yanınızda” sözüne Sıla, “Değil bizim kimse yanımızda değil. Hiç kimse değil. Biz kendi kendimize dik durmaya çalışıyoruz. Normalde devlet yurtlarından çıkan kızları devlet koruması altına alırlar memur olana kadar. Maddi manevi destek sağlıyorlar. Bize hiçbir şey yapmadılar 18 yaşına geldiğimiz gibi kapıdan aşağıya” yanıtını verdi.

Tecavüz faili başka kadınları da tehdit etmiş

Yayına bağlanan Gülşen Sağlam isimli bir kadın da tecavüz faili Yusuf Güzelyurt ile aynı şekilde sosyal medyadan tanıştığını ve devamında peşini bırakmadığını anlattı. Sağlam, “Ölümle tehdit etti. Çocuklarımın fotoğrafını çekiyordu. Senelerce uğraştım şu an 5 mahkemem devam ediyor” dedi.

MA / ANKARA