‘İran’da 15 milyon kişi Covid-19’a yakalanmış olabilir’

İran’da Covid-19 Epidemiyoloji Komitesi Üyesi Mustafevi, ülkede şu ana kadar 15 milyon kişinin Covid-19’a yakalanmış olabileceğini söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, İran Sağlık Bakanlığı Covid-19 Epidemiyoloji Komitesi Üyesi İhsan Mustafevi, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında ülkedeki salgın sürecini değerlendirdi.  Tahminlere göre, hastalığın çok daha fazla kişiye bulaşmış olma ihtimalinden söz eden Mustafevi, “Kum, Gilan, İsfahan ve Elburz gibi eyaletlerdeki veriler, nüfusun önemli yüzdesinin salgına yakalandığını gösteriyor.” dedi.

“Eldeki verilere göre, Covid-19’un başladığı andan bu yana ülke nüfusunun 15 milyonu salgına yakalanmış olabilir.” diyen Mustafevi, Serolojik testlerin hata barındırdığını, serolojik testlerin henüz tam olarak ilgili makamların onayını almadığına vurgu yaptı.

Musafevi, “Yani, sonuçları analiz ederken gerekli hassasiyeti göstermek gerekiyor. Bu verilerin dünyanın diğer bölgelerindeki bazı çalışmalarla benzerlik gösterdiğini de belirtmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

‘Ölüm oranını sanılanın aksine daha düşük olabilir’

Virüsten ölüm oranının sanılanın aksine daha düşük olabileceğine işaret eden Mustafevi, “Yaklaşık 15 milyon kişinin koronavirüse yakalandığını kabul edersek, virüsün ölüm oranı dünyanın ve bizim sandığımızdan çok daha azına tekabül ediyor. Yani daha iyi huylu bir virüs ile karşı karşıya olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

‘Pozitif vakalar artabilir’

İran Pasteur Enstitüsü Yeni Ortaya Çıkan Hastalıklar Araştırma Merkezi Başkanlığı görevini de yürüten Mustafevi, enfeksiyon şiddetinin eyaletlere göre farklılık gösterdiğini vurgulayarak, pozitif vakaların ilerleyen günlerde artabileceği uyarısında bulundu. 

Sadece yatan hastaların analizinden yola çıkarak salgında ilk aşamanın tamamlandığını söyleyebileceklerini kaydeden Mustafevi, son günlerde vaka ve ölüm sayılarında nispi bir artışın gözlemlendiğine dikkati çekti. 

Can kaybı 8 bin 425’e yükseldi

Nisan ayının sonlarına doğru düşüşe geçen Covid-19 vaka sayısı, ülkede yasakların kalkmasıyla yeniden artış göstermeye başladı. Ülkede, günlük can kaybı bir süre 50’nin altında seyrederken yeniden 50’nin üzerine çıktı.

Ülkede bugün itibarıyla Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısı 74 artarak 8 bin 425’e, vaka sayısı ise 2 bin 95 kişi artarak 175 bin 927’e yükseldi.

AA – ANKARA