IŞİD onlarca dönüm tarım arazisini kullanılamaz hale getirdi

Irak’ın Kerkük ve Salahaddin vilayetlerinde, tarım arazilerini kundaklayan ve havan toplu saldırısı düzenleyen IŞİD, onlarca dönüm araziyi kullanılamaz hale getirdi.

Irak İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürü Kazım Selman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük’e bağlı Havice ilçesinin Bagara köyünde tarım arazilerinin ateşe verildiğini ifade etti.

Yangınların, IŞİD tarafından çıkartıldığının tespit edildiğini aktaran Selman, yaklaşık 10 dönümlük buğday tarlasının kullanılmaz hale geldiğini söyledi. Selman, yangına müdahale etmek üzere bölgeye çok sayıda itfaiye aracının sevk edildiğini bildirdi.

Selman ayrıca, Salahaddin vilayetinin Meftul ve Hafriye köyleri yakınlarındaki tarım arazisine IŞİD tarafından yapılan havan topu saldırısı nedeniyle de yaklaşık 5 dönümlük tarım arazisinde yangın çıktığını aktardı.

IŞİD bölgeden çıkarılmasına rağmen saldırıları sürüyor

Dünyanın en barbar örgütü olan IŞİD, Haziran 2014’te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde geri alınmıştı. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

IŞİD’in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.