İsrail’in Gazze’ye yoğun saldırıları sürüyor

İsrail’in Gazze Şeridi’ne hava saldırıları yoğun bir şekilde devam etti. Gazze’den de Aşkelon ve Aşdod kentlerine roket atıldı.

Filistin’de şu ana kadar 28’i çocuk 109 kişi hayatını kaybetti.

Fotoğraf: Gazze/AA

İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmalar sürüyor. İsrail’in Gazze’ye karşı yoğun saldırısının dün geceden beri sürdüğü bildirildi. Hamas tarafından sahil kesimindeki Aşkelon, Aşdod kentlerine ve Tel Aviv’deki Ben Gurion havalimanı yakınlarına onlarca roket atıldığı belirtildi. Cuma sabaha karşı gökyüzünü Gazze’den fırlatılan roketlerin turuncu renge çevirdiği belirtiliyor.

Filistin’de hayatını kaybedenlerin sayısı 109’a yükseldi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarında 10 Mayıs’tan bu yana 28’i çocuk 109 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralı sayısının da 621’e yükseldiğini açıkladı. Hamas ve İslami Cihad 20 militanlarının yaşamını yitirdiğini açıkladı. İsrail’de ise pazartesiden bu yana biri çocuk 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail ordusu Gazze’yi 600’den fazla kez vurduğunu belirtirken, Gazze’den bin 750 roket atıldığını duyurdu.

Kara harekatı başlamadı

İsrail ordusu henüz kara harekatının başlamadığını belirtiyor. İsrail Ordu Sözcüsü Yarbay John Conricus İsrail’in “bazı senaryolara hazır olduğunu” söyledi ve kara harekatının da “bir senaryo” olduğunu kaydetti.

Bölge 2014’ten bu yana en sert çatışmalara sahne oluyor

Hamas ise kara harekatına “ağır karşılık” vereceğini duyurdu. İsrail hava kuvvetlerinin hava saldırılarına devam ettiği ve Hamas ile ilintili yerleri hedef aldığı belirtildi. Hamas’ın “askeri tesisleri” ve “istihbarat merkezinin” vurulduğu kaydedildi. Bölge, 2014’deki Gazze savaşından bu yana en sert çatışmalara sahne oluyor. 

BM’den çağrı

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı yoğun saldırıların ardından BM Genel Sekreteri Guterres, Twitter hesabından açıklama yaptı. Guterres, “Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal hafifletilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum. Bu çatışma, ancak tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırabilir” dedi. BM Güvenlik Konseyi’nin Pazar günü tekrar toplanacağı belirtildi.

 Kaynak: DW Türkçe