İzmir Barosu yangında yaşamını yitiren mülteciyi andı

İzmir Barosu, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) yaşamını yitiren mülteci Ahmed Maslem’i yaptıkları açıklama ile andı.

İzmir Barosu Harmandalı GGM’de yaşamını yitiren Suriyeli Mülteci Ahmed Maslem anısına açıklama yaptı. Harmandalı Geri Gönderme Merkezi önünde konuyla ilgili İzmir Barosu’nun çağrısıyla yapılan açıklamaya, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, ÇHD, ÖHD, Mülteci Medyası, Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, İzmir Müzisyenler Derneği, Harmandalı Kültür Merkezi, Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) de katıldı.

‘Koruma altında öldü’

Basın metnini okuyan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Ahmed Maslem’in çocuk yaşta Türkiye’ye gelerek devlet korumasında yaşamını yitirdiğini belirtti. Merkezde yangın çıktığını hatırlatan Yücel, “Yangın, valilik açıklamasına göre elektrik kontağından. Yine valilik açıklamasına göre Ahmed madde bağımlısı, kaçma imkanı varken kaçmamış. Neden olduğunu şu ana kadar kamuoyunun sorduğu sorulara sağlıklı bir yanıt yok? Madem madde bağımlısı, açıkladınız mı o gün madde kullanmış mı? Eğer kullandıysa Geri Gönderme merkezinde maddeyi nerde bulmuş? Artık aramızda değil ve sorumlusu henüz tespit edilmemiş. Kamu görevlilerinin bu işte eksikliği paylaşılmış değil” dedi.

Tanıklar dağıtıldı

Otopsiye de katıldıklarını aktaran Yücel, kendilerine herhangi bir geri dönüş olmadığını, merkezde kalan mültecilerin ise dağıtıldığını ifade etti. Nefret söylemlerinin arttığı bu dönemde hak ihlallerinin artarak devam ettiğini vurgulayan Yücel, “Bizler Ahmet için buradayız ve onun adına Geri Gönderme Merkezinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için buradayız. Bir kez daha aynı acılar yaşanmasın diye buradayız. İzmir Barosu olarak bir kez daha belirtmek istiyoruz, mültecilerin başta yaşam hakkı olmak üzere tüm hak ve özgürlükleri korunmak zorundadır. Başta geri gönderme yasağı olmak üzere iltica hakkının işletilmesi için İzmir Barosu olarak aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklama sonrası Harmandalı Geri Gönderme Merkezi önünde Maslem anısına mumlar yakıldı.

MA / İZMİR