Kadın Oyunları Festivali başlıyor

Her gün farklı bir kadının hikayesinin anlatılacağı ‘Kadın Oyunları Festivali’ Ankara’da başlıyor.

Festival ekibi, kadınların her alandaki mücadelesine omuz vermek amacıyla sanatın gücünü kullanmaya karar verdiklerini belirtti.

Ankara Sanat Tiyatrosu’nun (AST) sanat yönetmenliğinde ve Atölye Kültür Sanat organizasyonuyla Kadın Oyunları Festivali başlıyor. İlk kez gerçekleştirilecek tiyatro festivali, her türlü olumsuzluğa rağmen bu dönemde kara bulutları dağıtıp hem sanata hem kadın mücadelesine omuz vermeyi amaçlıyor. 

Her gün farklı bir kadın hikayesinin ele alınacağı festival, 4-11 Mart tarihleri arasında Ankara’da AST Bilkent Sahne’de ve 17-27 Mart tarihleri arasında ise Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde düzenlenecek.

Pandemi koşulları nedeniyle festivale sınırlı sayıda seyirci kabul edilecek. Salonlar pandemi kurallarına uygun ve sıkı tedbirler alınarak hazırlanacak. 

Öldürülen kadınlar hatırlatılacak

Pandemi kuralları gereği boş bırakılacak koltuklara öldürülen kadınların fotoğrafları asılacak. Bu koltuklar da satışa açılacak ve destek olmak isteyenler boş koltukları satın alabilecek. Buradan elde edilen gelirin bir bölümünün kadın mücadelesine destek veren bir kuruma bağışlanacak. Bağış yapılan kurum festival sonrasında kamuoyuna duyurulacak. 

Kadınların mücadelesine destek

Festival ekibi, sosyal yaşantının neredeyse tümünün durma noktasına geldiği pandemi sürecinde ilkini gerçekleştirecekleri festivalin, festivalden daha öte amaçlara hizmet edeceği umudunu taşıdıklarını belirtti. Festival ekibi şunları kaydetti:

“Her gün fiziksel veya psikolojik erkek şiddeti ya da sosyal, ekonomik, siyasal bir hak kaybı ile gündeme gelen ülkemiz kadınlarının her alanda mücadelesine omuz vermek, farkındalık oluşturmak amacı ile sanatın gücünü kullanmaya karar vererek yola koyulduk. Bu amaçla sanatın yetkinleştirici, bütünleştirici, iyileştirici ve sorunlara farklı açılardan da bakmamızı sağlayan sosyolojik ve psikolojik etkilerini öne çıkarmak istedik.” 

Öte yandan, Karikatürist Ramize Erer’in kadın temalı karikatürleri de festival süresi boyunca Bilkent Center’da ziyaretçilere açık olacak. Festival programı ilerleyen günlerde açıklanacak.

MA – ANKARA