Kadınlar alanlarda: Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birçok merkezde alanlara çıkan kadınlar, “Özgürlüğümüzü mücadelemizle inşa edeceğiz” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için birçok ilde kadınlar sokakları, meydanları doldurdu.

Ankara, Mardin, Urfa, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, İskenderun, Mersin ve Şırnak başta olmaz üzere birçok kente alanlara çıkan kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü eylem, etkinlik ve şölenlerle kutladı.

ANKARA

Kadın sağlık çalışanlarının İbn-i Sina Hastanesi’nin ön bahçesinde yapmak istediği açıklamaya polis engel olmak istedi. Açıklama başlamadan önce polis, kadınların açmak istediği “Yaşamak ve yaşatmak için: Haklarımızdan vazgeçmiyoruz” yazılı pankartı yırttı. Kadınlar, engellemeden sonra hastanenin arka bahçesinde polise sırt çevirerek protesto etti.

Burada yapılan açıklamaya Ankara Diş Hekimleri Odası (ADO), Ankara Tabip Odası (ATO), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık- İş), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kadın Komisyonu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği  (SHUDER), Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD DER) ve Türk Hemşireler Derneği (THD) temsilcileri katıldı. Açıklamada sık sık “Yaşasın kadın dayanışması” sloganı atıldı.

Sakarya’da Ankara Kadın Platformu’nun eylemi

Ankara Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü saat 14.30’da Sakarya Caddesi’nde bir eylemle kutladı. “Ayrımcılığa, yoksulluğa, erkek ve devlet şiddetine karşı özgürlüğümüz için İSYANDAYIZ” şiarıyla yapılan eyleme yüzlerce kadın katıldı.

“Eteğime değil emeğime bak”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, “Tabuları yıkarım bulaşığa karışmam”, “Feminist mücadeleden geri dönüş yok”, “Ölmek istemiyoruz”, “Öldüren sevgi istemiyoruz” dövizleri taşıyan kadınlar, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganları attı.

ŞIRNAK

Özgür Kadın Hareketi (TJA), 26 Şubat’ta Şırnak’ın İdil ilçesinde başlattığı 8 Mart etkinliklerinin finalini, Beytüşşebap ilçesinde bir şölenle gerçekleştirdi. HDP Beytüşşebap İlçe Örgütü binasında gerçekleşen şölene, kadınlar yöresel kıyafetleriyle katıldı. Şölene, HDP’li kadınlar, Barış Anneleri, Roboskili ailelerin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Konuşmalar öncesi kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî têkoşîna hinê” sloganları ve zılgıtlarla halay çekti. Daha sonra etkinliğe katılan kadınlara karanfil dağıtıldı.

TJA aktivisti Emine İnan, tarihi bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Bizler TJA ve HDP Kadın meclisi olarak her zaman alanlardayız. Her alanda katledilmemize rağmen, hiçbir zaman direniş ve mücadelemizden taviz vermedik. Bizler mücadelemiz ile saldırılara cevap oluyoruz. Mücadelemiz Rosalar ve Saralarla başladı, bizler bu mücadele ile özgürlüğü inşa edeceğiz” dedi.

Şölen, çekilen halaylarla son buldu.

HATAY / SAMANDAĞ

Samandağ Kadın Platformu, 8 Mart dolayısıyla Abdullah Cömert Alanı’nda açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, platform adına konuşan Selver Büyükkeleş, “Kayyumlar tarafından kadın kazanımları gasp ediliyorken çoğu kadın derneği, kayyımlar eliyle kahvehanelere çevriliyorken durup izlemeye niyetimiz yok. Haksızlık, hukuksuzluk varsa karşısında mücadele eden kadınlar vardır. Biz Samandağlı kadınlar tüm bu baskılara rağmen hayatlarımızdan, haklarımızdan asla ama asla vazgeçmiyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm kadınları haklarımızı savunmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Yaşasın kadın dayanışması” diye konuştu.

OSMANİYE

Osmaniye’de HDP Merkez İlçe Örgütü binasında şölen düzenledi. Şölene, HDP PM Üyesi Seher Kadiroğlu ve çok sayıda kadın katıldı. Yöresel kıyafetlerle şölende katılan kadınlar, halaylar çekti.

BİNGÖL

HDP Bingöl İl Örgütü, parti binasında etkinlik düzenlendi. HDP’li kadınlar, daha sonra kent merkezinde kadınlara karanfil dağıttı.

URFA

Urfa’da Haliliye ilçesinde bulunan bir düğün salonunda düzenlenen şölene HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, Barış Anneleri, kentte bulunan kadın kurumlarının temsilcileri katıldı. Salona, “Onurlu bir barış için sen de ayağa kalk”, “Gülistan Doku nerede”, “Kadın özgür yaşamın teminatıdır” ve “Kadın cinayetleri politiktir” pankartları asıldı. Kadınlar yöresel elbiseleriyle, “Jin jiyan azadî” sloganları eşliğinde halaylar çekti. Etkinlikte kadın tutukluların gönderdiği mesajlar okundu.

Urfa Demokratik Kadın Platformu da, aynı kapsamda Eğitim Sen şube binasında açıklama yaptı.

ADIYAMAN

Adıyaman İl Kadın Platformu da, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) binasında çok sayıda kadının katılımı basın toplantısı düzenledi. Platform adına açıklama yapan Eylem Yıldırım, cezasızlık politikalarının kadına yönelik şiddeti arttırdığını ifade ederek, “Eşitlikçi yönetim hakim kılınmadan ne toplum ne kadın şiddetten kurtulamayacaktır. İktidar kadın bedeni üzerinden elini çekmelidir” dedi.

MARDİN

Mardin’de HDP İl Örgütü binası önünde kutlama gerçekleştirildi. Taleplerini sloganlarla haykıran kadınlar, tecride ve kadın cinayetlerine karşı tepkilerini dile getirdi. Etkinlik, erbaneler eşliğinde çekilen halaylarla devam etti. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, 8 Mart’ın kadınların ve gençlerin mücadelesi olduğunu dile getirdi. Kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele ettiklerini belirten Dündar, her gün 8 Mart gibi mücadele edeceklerini söyledi. Tecride karşı özgürlüğü savunacaklarını dile getiren Dündar, “Kadın dünyadır, kadın memlekettir, kadın dildir. Kadın kendini bilmektir. Kadın bu toprakların şarkısıdır” şeklinde konuştu.

MERSİN

Mersin’de Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısıyla Yarenlik Alanı’nda bir araya gelen kadınlar, Halk Eğitim Merkezi önünden başlayarak PTT Merkez Şubesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. “İşsizliğe, yoksulluğa, şiddete karşı söyleyecek sözcümüz, değiştirecek gücümüz var” pankartı açan kadınlar, “Ben yaşadıkça sen çıldıracaksın”, “Aşağı bakmıyoruz, itaat etmiyoruz” dövizleri taşıdı. Kadınlar sık sık, “Jin jiyan azadî”, “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları attı.

Tarsus Kadın Platformu üyesi Yasemin Yücel, bu 8 Mart’ta da işsizliğe, yoksulluğa, eşitsizliğe, şiddete karşı isyanları ile bir yıl boyunca mücadele ettiklerini söyledi. Pandemi ile geçen bir yıl kadınlar için çok zor olduğunu dile getiren Yücel, “Var olan eşitsizlikler iyice derinleşti. Kadınların toplumsal cinsiyete dayalı kadınlık rollerine her gün yenileri eklendi” dedi.

Cinsiyet eşitsizliği artıyor

Tüm krizlerde olduğu gibi patriyarkal kapitalist sistemin pandemiyi de kadınların emeği ve bedeni üzerinden fırsata çevirmek istediğini belirten Ses Ankara Şube Eşbaşkanı Nazan Karaca, “Pandemi öncesi dünyanın eşitsizlikleri, salgının getirdiği yeni koşullarla birlikte giderek daha da büyümektedir. Pandemi süreci, sermayenin ve egemenlerin çıkarlarını koruyacak şekilde yönetilirken, emek sömürüsü ve yoksulluk hızla artmaktadır. Günümüz dünyasında, erkek egemenliğine dayanan cinsiyet eşitsizliği, ayrımcılık içeren politikalar ve söylemler ise kadınların görünen ve görünmeyen emekleri üzerindeki sömürüyü, kadın bedeni üzerindeki denetimi ve kadına yönelik şiddeti arttırmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

İSKENDERUN

İskenderun Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Eski Bit Pazarı’nda açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” pankartı ile “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Ölmek istemiyoruz” yazılı dövizler açıldı. İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Mehtap Sert, kadınların her gün olduğu gibi bugün de hayatları ve haklarına sahip çıktıklarını söyledi. Sert, “İktidarın yok sayan tüm politikalarına rağmen Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar ve LGBTİ+’lar olarak alanları mücadelenin mor rengine boyuyor” dedi.

MA / Yeni1Mecra