Kadınlar Anayasa Mahkemesini ateşe verdi

Meksika’da artan kadın cinayetlerini aylardır protesto eden kadınlar, dün gece anayasa mahkemesini ateşe verdi.

Meksika’da kadınların protesto gösterilerinden Fotoğraf: AFP

Meksika’da kadın cinayetlerine karşı kadınların aylardır başlattığı protestolar sürüyor. Meksika’nın başkenti Meksiko’da 25 yaşındaki Ingrid Escamilla’nın erkek arkadaşı Eric Francisco Robledo tarafından işkence edilerek öldürülmesi ve bazı gazetelerin işkence edilmiş fotoğrafı yayımlaması protestoları artırdı. Kadın eylemciler, dün gece yapılan protestolarda anayasa mahkemesini ateşe verdi.

La Prensa gazetesinin aracı ateşe verildi Fotoğraf:AFP

BBC’nin geçtiği habere göre; Göstericiler 15 Şubat’ta kadın cinayetlerini protesto ederek, gazetelere sorumlu yayın yapmaları konusunda çağrıda bulunmuştu. Söz konusu fotoğrafı yayımlayan La Prensa gazetesine ait bir araç ateşe verilmiş, bazı bazı protestocular da gazeteye girmelerini engellemeye çalışan güvenlik güçleriyle çatışmıştı.

Failler cezasız kalıyor

İnsan hakları grupları, kadın cinayetlerinde davaların çoğunun çözülemediğini ve faillerin cezasız kaldığını söylüyor. Meksika’da kadın cinayetleri oranı artıyor. Araştırılmakta olan vaka sayısının 700’ü aştığı, ancak öldürülen kadın sayısının çok daha yüksek olduğu belirtiliyor. Resmi rakamlara göre, Meksika’da geçen yıl 3 bin 825 kadın öldürüldü. Bu sayı 2018 rakamlarına kıyasla yüzde 7 artış ifade ediyor.

Doğa ve manzara fotoğrafları paylaşıldı

Escamilla’nın cenazesinin fotoğraflarının internette dolaşmasına tepki gösteren çok sayıda Meksikalı da, sosyal medyada #IngridEscamilla etiketiyle doğa ve manzara fotoğrafları paylaşmıştı.

7 yaşındaki Fatima’nın plastik torbada cenazesi bulunmuştu

Cenazesi bulunan 7 yaşındaki Fatima

Öte yandan başkent Meksiko’da 7 yaşındaki Fatima’nın 11 Şubat’ta okul çıkışında kaçırıldıktan sonra plastik torbada cenazesi bulundu. 20 şubat günü Fatima’yı öldürdükleri öne sürülen 2 zanlının yakalandığı öne sürüldü. Twitter’da başlatılan “Fatima İçin Adalet (JusticiaParaFatima)” etiketi binlerce kez paylaşılarak ilk sıralarda yer aldı.

Twitterda Fatima ve Escamila’nın fotoğrafları birlikte paylaşılarak, protesto edildi.