Kadınlar: Barikatları aştığımız gibi sözleşmeyi de uygulatacağız

Barikatları aşarak Taksim’den Karaköy’e inen kadınlar, yolu trafiğe kapattı. Kadınlar, “Bu sokaklardaki barikatları nasıl aştıysak, İstanbul Sözleşmesi’ni de uygulatacağız” diye seslendi.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, hayatı durduruyoruz” şiarıyla Taksim Tünel’de bir araya gelen binlerce kadın tüm engellemelere rağmen barikatları aşarak İstiklal Caddesi’nden Karaköy’e kadar yürüdü.

İstiklal Caddesi’nde barikatlara yüklenen kadınlara polis müdahale etti. Polisin biber gazlı ve plastik mermili müdahalesine rağmen kadınlar, “İsyandayız”, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Katil devlet hesap verecek”, “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı. Kadınlar İstiklal Caddesi’nde polisin kurduğu iki barikatı aşarak yürüyüşlerini sürdürdü.

Kadınları üçüncü barikatı da aştı

Kararlı ve ısrarlı mücadele sonucu kadınlar barikatları aşarak Karaköy’e kadar yürüdü. Çevredeki yurttaşlar alkışlarla kadınlara destek verirken, kadınlar slogan, zılgıt ve alkışlar eşliğinde Karaköy’e kadar yürüdü. Karaköy’de tekrar önleri polis tarafından kesilen kadınlar, barikatları aşarak yolu trafiğe kapattı.

‘Bugünden sonra hergün isyan’

Bir süre yolu kapatan kadınlar, daha sonra Karaköy Meydanı’na geldi. Meydanda oturan kadınlar, “Bugünden sonra her gün 1 Temmuz, her gün isyan. Bizim için asla bitmedi. Bu sokaklardaki barikatları nasıl aştıysak, İstanbul Sözleşmesi’ni de uygulatacağız. Bitti mi, bitmedi. Mücadelemiz, direnişimiz bitmedi. İsyanımız bitmedi. Kazananlar sokaklar meydanlar” diye haykırdı.

Meydanda bir süre oturan kadınlar, daha sonra sloganlar eşliğinde eylemi sonlandırdı.

MA / İSTANBUL