Kadınlardan çağrı: İstanbul Sözleşmesi pazarlık konusu değil!

Kadın aktivistler ve kadın örgütleri, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için sosyal medyadan iktidara “İstanbul Sözleşmesi #PazarlıkKonusuDeğil” eylemiyle seslendi.

Sosyal medya eyleminde, “İstanbul Sözleşmesi’ni AKP MYK’sında görüşmekten vazgeçtiğinizi ilan edin!” çağrısı yapıldı.

AK Parti iktidarının İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekileceğine dair girişimlerine karşı, kadın aktivist ve kadın örgütleri, İstanbul Sözleşmesi’nin iptali değil “etkin uygulanması” konuşulana dek başlattıkları eylemlerini sokakta, sosyal medyada sürdürüyor.

‘Hayatlarımız pazarlık konusu değil’

Bugün de kadınlar sosyal medyada “İstanbul Sözleşmesi #PazarlıkKonusuDeğil” etiketiyle seslendi. Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin sürekli gündemde tutulmasına, bir MYK’dan diğerine ertelenmesine, diken üstünde yaşatılmaya, İstanbul Sözleşmesi’nin belli maddelerinin pazarlık konusu edilmesine cevaplarının belli olduğuna vurgu yaparak, “Hayatlarımız #PazarlıkKonusuDeğil!” mesajını verdi.

Sosyal medya eylemindeki paylaşımlarda kadınların verdiği mesajların bazıları şöyle:

“Şiddeti önlemeyenlere, haklarımıza göz dikenlere, İstanbul sözleşmesini kaldırmak isteyenlere sesleniyoruz. İstanbulSözleşmesi #PazarlıkKonusuDeğil”

“İstanbul Sözleşmesi’ni AKP MYK’sında görüşmekten vazgeçtiğinizi ilan edin! Sözleşmeyi uygulayın! Hayatlarımız, Eşitliğimiz ve İstanbulSözleşmesi #PazarlıkKonusuDeğil”

“Devletin gündemi sözleşmeden çıkmak değil kadın cinayetlerini durdurmak olmalıdır!”

‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı tartışanlar kadınların, LGBTİ+ların, göçmenlerin, engellilerin, yaşlıların, çocukların haklarını tarikat ve cemaat çevreleriyle pazarlık konusu haline getiriyor. Hayatlarımız ve haklarımız #PazarlıkKonusuDeğil”