Katledilen kadınlar için Ankara’da yapılmak istenen açıklamaya müdahale

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Ankara Kampanya Grubu’nun, katledilen kadınlar Haytaoğlu ve Gökkız için yapmak istediği açıklamaya müdahale edildi. Çok sayıda kadın gözaltına alındı.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Ankara Grubu, Antalya’da 5 gündür haber alınmayan Azra Gülendam Haytaoğulu’nun Mustafa Murat Ayhan tarafından katledilmesi ve Maraş’ın Andırın ilçesinde evinde yürüyüş için çıktıktan sonra ormanlık bir alanda şüpheli şekilde katledilen Emine Gökkız için açıklama yapmak istedi. Çankaya Belediyesi önünde yapılmak istenen açıklamaya polis izin vermedi.

Jinnews muhabirine tehdit

Belediye önünü ablukaya alan polisler sokak aralarından gelmeye çalışan kadınları engelledi. Çankaya Belediyesi önünde toplanan kadınların da dağılması istenirken, Jinnews muhabiri Sevim Sütçü’nün kimliğine el konuldu. Sütçü, polisler tarafından “Çekim yaparsan gereken işlemleri yapacağız, seni gözaltına alacağız” tehditlerine maruz kaldı. Sütçü’nün tepki göstermesi üzerine polisler kimliğini verdi.

Kadınlara müdahale

Çankaya Belediyesi önünde ablukada olan kadınlar gazetecilerin alandan uzaklaştırılması ve ablukaya alınmalarını “Tayyip kaç kaç”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları ile protesto etti. Kadınlara müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

MA / ANKARA