Kavala’dan yeniden tutuklanmasına ilişkin açıklama

Gezi Davasındaki beraat kararının onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ettiğini belirterek, “Ancak maalesef Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi.” dedi.

Gezi Davasında hakkında beraat ve tahliye kararı verilen iş insanı Osman Kavala, daha sonra yeniden tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Kavala’nın açıklaması osmankavala.org adresinden paylaşıldı.

Kavala, her ne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının gereğini yerine getirmeyip tutukluluğunun sürdürülmesinin ciddi bir hak ihlali olduysa da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararlarının olumlu yönde bir adım olduğunu belirtti. Kavala, “Ben, Gezi Davası’ndaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ediyordum.” dedi.

‘Cumhurbaşkanının müdahalesi engelledi’

“Ancak maalesef Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi” diyen Kavala, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandığına vurgu yaptı. Kavala, iki buçuk yıl önce kendisine yöneltilen bu suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey ile yoğun irtibatı olduğu iddiasının Emniyetten gelen iletişim kayıtlarıyla uzun zaman önce çürütüldüğünü belirtti.

Kendisinin 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğu iddiasının Gezi protestolarını planladığı ve organize ettiği iddiasından çok daha mantıksız olduğunu ifade eden Kavala, bu durumun “Yoğun bir art niyeti göstermektedir.” dedi.

Kavala, “Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum.” diye kaydetti.