Kemalbay: Pandemi tedbirleri gerçek bir önlem paketi değil

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, Bakan Fahrettin Koca’nın pandemiyle ilgili her gün açıkladığı turkuaz bir “tabela” olduğunu belirterek, “tabelanın” şeffaf olmadığını söyledi.

Kemalbay, tablonun çöpe atılıp her şeye sıfırdan başlamak gerektiğini belirterek, alınan tedbirlerin de gerçek bir önlem paketi olmadığına vurgu yaptı.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekilleri, Sağlık Bakanlığının 2021 yılı bütçesine ilişkin görüşlerini dile getirdi. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye’nin zorlu bir halk sağlığı mücadelesinden geçtiğini belirterek, bu mücadeleyi sırtlanan sağlık emekçilerine teşekkür etti.

CHP’li Girgin: Gerçekleri gizleyerek ne salgın ne ekonomi yönetilebilir

Gerçek vaka sayılarına ulaşamayan Bilim Kurulunun süreci bu şekilde yönetmeye çalışmasının da başka bir sıkıntı olduğuna değinen Girgin, “Gerçekleri gizleyerek ne salgın ne ekonomi yönetilir.” diye konuştu. Yapılan düzenlemelerle tıp fakültelerinin bölündüğünü, binlerce sağlık çalışanının ihraç edildiğini, Türk Tabipler Birliği’ne “terörist” dendiğini söyleyen Girgin, sağlıkçılar el üstünde tutulması gerekirken haklarının elinden alındığını, ölümlerine seyirci kalındığını söyledi. 

Sağlık çalışanlarının istekleri aktarıldı

Sağlık çalışanlarının istekleri olduğunu belirten Girgin, şöyle konuştu: “Sağlık çalışanları, sağlık sunumu sırasında görevlerini şiddetsiz koşullarda yerine getirmek, emeklerinin karşılığı olan özlük haklarını tam olarak almak, her türlü koruma önlemlerinin alınmasını, hastalanmalarının önlenmesini, mevcut riskler nedeniyle aralıklı olarak gerekli kontrollerden geçirilmelerini, bu kontroller sırasında ya da semptomlarla etkilendikleri, hastalandıkları zaman kayda alınmasını, işe bağlı bu hastalığın meslek hastalığı olarak kabul görmesini, işe bağlı bu hastalıkları nedeniyle kendilerinde geçici ya da kalıcı olarak çalışma güçlerinde bir kısıtlama olduğu zaman bunun geçici ya da kalıcı maluliyet yönünden değerlendirilmelerini, işe bağlı meslek hastalıkları nedeniyle ölümleri halinde geri kalanların mağduriyetinin önlenmesini istiyor. Sağlık çalışanları mutlaka ama mutlaka kovid-19’u meslek hastalığı olarak kabul etmenizi istiyor.”

‘Sağlık sorunları sadece şehir hastaneleri ile çözülemez’

Türkiye’nin sağlık sorunlarının sadece şehir hastanelerinde çözülemeyeceğini ifade eden Girgin, hastaneler için ihtiyaç planlamasında seçilecek ölçeğe, yapımı ve işletilmesine kadar, aklı, bilimi, planlamayı, çevreyi, insanı gözeterek kamucu bir politika uygulanması gerektiğini söyledi.

Girgin, şehir hastanelerinin modelinin çarpık olduğunu belirterek, ülkenin geçmiş birikimlerine sahip çıkılmasını istedi.

HDP’li Kemalbay: Alınan tedbirler gerçek bir önlem paketi değil

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Bakan Fahrettin Koca’nın pandemiyle ilgili her gün açıkladığı turkuaz bir “tabela” olduğunu belirterek, “tabelanın” şeffaf olmadığını söyledi. Tablonun çöpe atılıp her şeye sıfırdan başlamak gerektiğini söyleyen Kemalbay, pandeminin şu anda yönetilmediğine vurgu yaptı. Kemalbay, alınan tedbirlerin de gerçek bir önlem paketi olmadığını belirtti.

Pandeminin herkese eşit muamele etmediğini, sınıfsal ve bölgesel bir tarzı olduğuna işaret eden Kemalbay, “Pandemi, işçilere ve emekçilere çok ağır bir darbe vurdu.” diye konuştu. Kemalbay, halkı koruyacak gerçek önlemler alınması gerektiğini söyledi.

CHP’li Gök: Bu sistemde Meclise hesap veren bir bakanlık olmadı

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, pandemi süreci başladığında toplumun her kesiminden ve her siyasi partiden, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya güvenin en yüksek seviyede olduğunu ve uzun süre devam ettiğini söyledi.

Süreç içinde pandeminin yayılmasıyla artan sıkıntıların, Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamaları ve Bakan Koca’yı tartışmalı hale getirdiğini belirten Gök, “Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi görünmez bir düşmanla savaşırken sizin bakan olarak bulunduğunuz konumun daha önceki parlamenter sistemdeki gibi bir bakan olmamanızdan kaynaklanıyor.” dedi.

Bu sistemde Meclise hesap veren bir bakanlık olmadığını belirten Gök, muhalefetin soluğunu ensesinde hisseden bir bakanın, süreci daha şeffaf ve samimi yürütebileceğini söyledi.

CHP’li Şener: Kendimizi tatmin için bir şey söylemeyeceğiz

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, salonda konuşulanların Türkiye’nin her tarafını etkilediğini belirterek, “Yeri gelecek duygularımızı içimize mezar yapacağız ama kendimizi tatmin için bir şey söylemeyeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: AA