KESK’in yürüyüş kolu Mersin’de

TİS görüşmelerinde iktidarın teklifine karşı Batman’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan KESK’in yürüyüş kolu Mersin’e ulaştı. KESK’liler, burada taleplerini bir kez daha yineledi.

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde iktidarın teklifine karşı Batman’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan KESK yürüyüş kolu Mersin’e ulaştı. KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil ve KESK MYK üyelerinin aralarında olduğu yürüyüş kolu Özgür Çocuk Parkı’nda KESK Mersin Şubeler Platformu, Emek ve Demokrasi Güçleri’nce karşılandı. “İnsanca bir yaşam demokratik grevli toplu sözleşme için mücadeleyi birlikte büyütüyoruz” pankartının açıldığı açıklamada Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) Mersin Şubesi Başkanı Mustafa Özbay basın metnini okudu.

Sefalet teklifi

Ülkenin alın teri ile geçim savaşı veren milyonları olarak zor bir süreçten geçtiklerini ifade eden Özbay, Türkiye’de kamu emekçilerinin payına TÜİK enflasyonuna bağlanmış düşük maaşlar ve sefalet ücretinin düştüğünü belirtti. Sermaye yanlısı ve emek karşıtı zihniyetin 3,5 milyon kamu emekçisini ve 2 milyon kamu emeklisini kapsayan TİS’de aynen yansıdığını aktaran Özbay, “Siyasal iktidar 12 Ağustos’ta Çalışma Bakanı tarafından yapılan teklifle aileleri ile birlikte 20 milyonluk devasa bir kitleyle açıkça dalga geçilmiştir. Buradan tekrar altını çiziyoruz.  Yaşadığımız kayıpları görmeyen, sadece hedeflenen resmi enflasyon rakamlarına indirgenen bu teklifin adı ‘Toplu Sözleşme Teklifi’ değildir. Açlık sınırının 3 bin, yoksulluk sınırının 9 bin 500 TL’yi bulduğu, yaşanan gerçek hayat pahalılığının yüzde 40’ı aştığı koşullarda aileleri ile birlikte 20 milyonluk devasa bir kitleye yapılan bu teklifin adı sefalet, yoksulluk, güvencesizlik teklifidir” dedi.

Bütün emekçilerin sorunları ve taleplerini kendi talepleri olarak gördüklerini dile getiren Özbay, taleplerini şu şekilde sıraladı:

“*Maaşlarımızın insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye çekilmesi için,

*Özellikle pandemi döneminde maaşlarımızda yaşadığımız reel erimenin giderilmesi için,

*Kamu emekçilerinin yıllardır yaşadığı gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesi için,

*Emekli olduğumuzda maaşlarımızın yarı yarıya düşmesine yol açan ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması için,

* Farklı adlar altında güvencesiz istihdam edilenlerin kadrolu-güvenceli istihdama geçirilmesi için,

*“4/C’li 4/B’liler” olarak bilinen kamu emekçilerinin ek ödeme, emeklilik gibi temel sorunlarının çözümü için,

* Sayıları yüz bini aşan Yardımcı Hizmetler Sınıfının yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için,

*Torpilin, kayırmanın kapsını sonuna kadar açan mülakat sitemine son verilmesi için,

*Kamu emekçilerini Hakem Kurulu vasıtası ile siyasal iktidarın iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden, grev hakkımızı yok sayan mevcut sistemin değiştirilmesi için,

*OHAL KHK’leri ile sorgusuz-sualsiz işinden ekmeğinden edilen kamu emekçilerinin görevine iadesi için,

*Kadın kamu emekçilerine yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması için,

* Kamu kurumlarında ücretsiz kreşler açılması, söz konusu kreşler açılıncaya kadar kreş yardımı verilmesi için.”

Açıklama sonrası KESK heyeti Ankara’ya doğru hareket etti.

MA / MERSİN