Kılıçdaroğlu’ndan iktidara: Sizin mafyadan ne farkınız var?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kirlenen Türkiye’yi temizleme görevini tarih bize verecektir. Siz de çöküyorsunuz, mafya da çöküyor. Ne farkınız var sizin mafyadan?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Yaşanılan gelişmelerden herkesin kaygı duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Şu soru ciddi ciddi soruluyor artık: Ne olacak bu memleketin hali? Hiç kaygı duymayın, bu ülkede hepimiz birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkarmak için mücadele edeceğiz. Demokrasi dediğimiz de budur zaten. Kirlenen Türkiye’yi temizleme görevini tarih bize verecektir, bu bizim görevimiz” dedi.

“Türkiye 19 yılın sonunda neden bu hale geldi? İnsanlar neden ayrıştırılıyor? Hangi siyasi akıl bunu yapıyor?” diye soran Kılıçdaroğlu, “O siyasi akla akılsızlık demek lazım aslında. Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye bu kadar kirlenmemişti. İktidara geldiklerinde yoksulluk olmayacaktı, şimdi diz boyu. Yolsuzluk olmayacaktı, artık AKP eşittir yolsuzluk. Yasaklar olmayacaktı, Türkiye yasaklar ülkesine döndü” ifadelerinde bulundu. 

‘Kredi alanların büyük bölümü işsiz’

“Gençler, istediğiniz özgürlüğü size vereceğim” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Öyle bir özgürlüğe kavuşacaksınız ki iktidara getirdiğiniz kişiyi gerekirse en sert şekilde eleştirebileceksiniz. Sabahın köründe kapınız çalınıyorsa onun polis değil, sütçü olduğunu anlayacaksınız. KYK’dan kredi alanların büyük bir kısmı işsiz. Erdoğan’ın iki eli onların yakasında. İşe girmemiş, nasıl ödeyecek? Gençlerin çevre konusundaki duyarlılığını biliyorum, ilgililer. İkizdere’de direnen kardeşlerimize sevgilerimizi gönderiyoruz.”

‘Böyle yönetim olmaz’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının devamı şu şekilde: “İktidar esnafın ekonomik sorunları hakkında karar alma konusunda oturup düşünemiyor. Kimse Erdoğan’a bu yanlıştır diyemiyor. Çünkü fırça yiyecek. Düşüncesini açıklayana hakaret ediyor. Böyle bir devlet yönetimi olmaz.

Esnafa ödenecek para 4 buçuk milyar lira civarında toplamda. Parayı nereden karşılayacaklar? Hazine tam takır, para yok. 128 milyar dolar da gitti. Yeni bir IBAN açsalar Kılıçdaroğlu var, el avuç açtınız diyecekler. En çok tüketilen ürünlere insafsız zam yapalım dediler ve karar aldılar. Akaryakıtta ÖTV’ye zam yaptılar. Karar alan o, her şeyden sorumluyum diyen o… Vatandaştan 12 milyardan fazla para toplanacak 7 ayda. Ama esnafa bir kezlik 4 milyar 600 milyon lira verecek. Diğer para cepte.

Yandaş müteahhitlere verdiği parayı hiç aksatmıyor. Benzine, mazota, LPG’ye insafsız zam yaptılar ama bir şey daha yaptılar, 5’li çetenin de içinde olduğu elektrik dağıtım şirketine, devletin elektriğinden indirim yaptılar. 21 kişiye olağanüstü avantaj sağlıyorsun, esnafa gelince elin titriyor. Bunlar kesinlikle devleti yönetemiyor. Pandemi sürecinde bir kanun çıkardılar 17 Nisan 2020’de. Fahiş fiyat artışı kurulu kurmuşlar. Siz yaptınız zaten bunu.

‘Çöküyorsunuz’

Zamanında söyledik, uyardık. Ama onlar geleceği görmediler. Onların tek gözü var. Ceplerine gelecek para… İşsizlik varmış, pahalılık varmış… Bir yerden bal veriyorsun diğer yerden midesinden söküp alıyorsun. Öyle bir noktaya geldik ki, TC devletinde hiç karşılaşmadığımız olaylarla karşı karşıyayız. Mafya liderleri bildiri yayınlıyorlar. O bildiride Cumhur İttifakı’na destek veriyorlar, Millet İttifakı’nı eleştiriyorlar. Yeraltı dünyası bildiriyle Cumhur İttifakı’na destek veriyor. Her şey aleni yapılıyor. Hırsızlık soygun… Bir ülkede soygun hırsızlık, uyuşturucu kaçakçılığı aleni yapılıyorsa arkasına siyasi destek alınmadan bu olmaz. O kadar açık ki bildiri yayınlıyor mafya liderleri… Türkiye böyle bir duruma hiç düştü mü? Nasıl bir ülkede yaşıyoruz…

Bazen devletin içindeki yasal unsurlar da belli şeylerin üstüne çöküyorlar. Merkez Bankası’nın 128 milyar doları arka kapıdan gitti, kimler çöktü bunun üzerine? Bunların mafyadan ne farkı var? Uydurma bir protokolle arka kapıdan dolaşıyorsunuz. Siz de çöküyorsunuz, mafya da çöküyor. Ne farkınız var sizin mafyadan?”

MA / ANKARA