Kobani Davası’nda 4 isme daha tahliye

Kobani Davası’nda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Zeki Çelik, İbrahim Binici, Emine Ayna, Beyza Üstün’ün tahliyesine karar verdi.

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasının beşinci oturumu, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davanın bugünkü rengi Karadeniz

Verilen arada, Karadeniz Bölgesi’nden gelenler HDP milletvekillerinin katılımıyla duruşma salonu önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, “HDP’ye yönelik Kobani kumpas davasının bugünkü rengi Karadeniz. Biz HDP olarak Anadolu Mezopotamya coğrafyasındaki tüm renklerin, kültürlerin ve etnik yapıların ortak mücadelesiyle bu ülkenin doğasını, geleceğini, ortak yaşamını birlikte kuracağız. Aramızda bulundukları için Karadeniz halkımıza yürekten teşekkür ediyoruz. Hep birlikte bu mücadeleyi başaracağımıza inanıyoruz. Bu ülkede çocuklarımızın geleceğe dair hayaller kurmasını bizler sağlayacağız. İçerideki arkadaşlarımızı özgürleştirene kadar bu ülkeyi demokratikleştirene kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Açıklama, “HDP halktır halk burada” sloganları ile sona erdi.

Duruşma Ekim’e ertelensin talebi

Açıklamanın ardından kitle duruşma salonuna geçti. Duruşma, avukatların savunması ile başladı. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın avukatı Cahit Kırkazak duruşmanın işleyişine dair taleplerini söyledi. Müvekkillerinin kendilerine gönderilen ek klasörleri incelemeleri için bir sonraki duruşmanın Ekim ayına ertelenmesini isteyen Kırkazak, iki haftalık duruşma periyodunun da kötü muameleye dönüştüğünü, bu nedenle periyotların 5 gün ile sınırlandırılması talebinde bulundu.

Ara karar açıklandı

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, HDP eski milletvekili ve İmralı heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘adli kontrol şartı’nın kaldırılmasına,  HDP Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım hakkında, “konut terk etmeme” yönündeki kararın kaldırılmasına, Ayhan Bilgen hakkında, 2014 tarihinde Adana’da milletvekilli adayı olup olmadığına Kars Cumhuriyet Savcılığına müzekkere yazılmasına, HDP eski MYK üyesi Can Memiş’in baz istasyonlarından “kroplarının” istenmesine,  HDP MYK üyelerinin listesinin istenmesine, resmi twitter hesaplarının tespitine, Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, IŞİD’in eylemlerinin “kronolojik” tarihlerinin bildirilmesi için müzekkere yazılmasına, HDP eski Sözcüsü Günay Kubilay’ın paylaşımı ile ilgili Evrensel gazetesinin bir örneğinin istenmesine, dijital materyallerin incelenmesi ve imajı alınarak sahiplerine verilmesine, eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’den cep telefonunun Kars Belediyesine ait olup olmadığına, AYM’den kapatma davasının bir örneğinin istenmesine, DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Sibel Akdeniz’in Sincan Kadın Kapalı Cezaevine alınması için müzekkere yazılmasına, HDP eski MYK üyesi  Ayşe Yağcı’nın cep telefonunun incelenmesi için Emniyete müzekkere yazılmasına ve “Kandile”  gidip gitmediğinin tespitinin istenmesine, Sırrı Süreyya Önder’in vareste tutulma talebinin kabulüne, hukuka aykırı deliller toplanması, HDP eski milletvekili Nazmi Gür’ün şikayetlerinin iletilmesi yönünde Sincan Cezaevine müzekkere yazılmasına, tutuklu siyasetçilerin  odalarına bilgisayar konulmasının uygun olup olmadığının sorulmasına, uygun olması halinde gereğinin yapılmasına, HDP genel merkezinde yapılan MYK toplantılarının karar defterlerinin istenmesine, işlem yapmayanlar hakkında işlem yapılacağı yönünde ihtarın yapılmasına, tutuklu sanıklara SEGBİS kayıtlarının tebliğine, Emniyet GM’ye müzekkere yazılarak, PKK ve IŞİD’in Türkiye’deki eylemlerinin listesinin istenmesine, sahte tutanak tutulduğuna yönelik itirazlara yönelik suç duyurusunda bulunabileceklerinin ihtarına, Ahmet Altun’un nasıl atandığına ilişkin HSK’ya sorulmasına, Meclis’te grubu bulunan partilere müzekkere yazılarak PYD tarafından mailin atılıp atılmadığının tespitine, birleşen dosyalarla ilgili incelenerek gereğinin yapılmasına” karar verdi.

4 isim tahliye oldu

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, HDP eski Saymanı Zeki Çelik, HDP eski milletvekilleri İbrahim Binici ve Beyza Üstün ve DBP Eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna’nın adli kontrol şartı uygulayarak, yurt dışı yasağı ve haftada iki gün imza vermeleri şartıyla tahliyesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 20 Eylül’e ertelendi.  20 Eylül’de başlayacak olan davanın 4’üncü duruşması Çarşamba günleri hariç iki hafta sürecek.

MA / ANKARA