Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Nazlıer’e 9 yıl hapis cezası

Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan Rojda Nazlıer’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 9 yıl hapis cezası verildi. 

Nazlıer’in partisi HDP’nin eşbaşkanlık aday toplantısı ve Newroz kutlamasına katılması da “suç delili” olarak gösterildi.

Diyarbakır’ın Kocaköy İlçesinde HDP’den Belediye Eşbaşkanı seçildikten sonra yerine kayyım atanan Rojda Nazlıer’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılanmasına Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Nazlıer’in katılmadığı duruşmada, avukatları Resul Temur, Diyar Rükneddin Çetedir ve Baver Mızrak hazır bulundu. Duruşmaya, kapalı yargılama yapıldığı gerekçesiyle izleyici alınmadı. 

Müvekkilinin ameliyat olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamadığını ve bundan kaynaklı da mütalaaya karşı savunma yapmak istemediklerini belirten Avukat Mızrak, dosyanın genişletilip araştırılmasını talep etti. Mahkeme, Mızrak’ın tüm taleplerini ret ederek, kapalı yargılamaya devam edilmesine karar verdi. 

İddia makamı hapis cezası talebini yineledi

Önceki celsede mahkemeye mütalaasını sunan iddia makamı, mütalaasını tekrarlayarak Nazlıer’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

Avukat Temur: İntikam alma operasyonudur

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan avukat Resul Temur, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, gizli tanık beyanlarının yasaya aykırı bir şekilde alındığını belirtti. Müvekkilinin fotoğrafının telefon üzerinden gizli tanığa gösterildiğini aktaran Temur, dosyada müvekkilinin cezalandırılmasına yeterli bir delil olmadığına vurgu yaptı. Temur, “Biz bunun suç soruşturmasını olmadığını düşünüyoruz ve sadece siyasi olarak intikam alma operasyonudur” diyerek, beraat talebinde bulundu. 

Avukat Mızrak: HDP’nin seçime dair etkinliğinden dolayı yargılanıyor

Avukat Baver Mızrak ise müvekkilinin HDP’nin seçime dair etkinliğinden dolayı “örgüt üyeliği”nden yargılandığına dikkat çekti. Tanık beyanlarının usule aykırı bir şekilde alındığını belirten Mızrak, bu nedenle tanık beyanlarının dikkate alınmaması gerektiğini söyledi. Tanık beyanlarının dışında dosyada somut bir delilin olmadığını dile getiren Mızrak, beraat talebinde bulundu. 

Avukat Çetedir: Aday tanıtımı toplantısına katılması suç delili sayıldı

Avukat Diyar Rükneddin Çetedir, müvekkilinin belediye eşbaşkan adayı tanıtım toplantısına katılması, cenaze törenlerine katılması, Newroz kutlamalarına katılmasının da suç delili olarak gösterildiğine dikkat çekerek, hiçbirinin suç delili sayılamayacağını söyledi.

Mahkeme ceza indirimi uygulamadı

Dava dosyasındaki tüm delillerin yasaya aykırı bir şekilde oluşturulduğunu kaydeden Çetedir, müvekkili hakkında beraat talebinde bulundu. 

Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Nazlıer’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 9 yıl hapis cezası verdi. Nazlıer için daha önce verilen adli kontrol uygulamasının devamına karar veren mahkeme heyeti, Nazlıer’in geçmişi ve “suça eğilimli bir kişi olması” gerekçesiyle TCK’nin verilen cezada indirimi öngören 62’nci maddesini ise uygulamadı.  

MA – DİYARBAKIR