Konya’daki katliama ilişkin soruşturmada 10 kişi tutuklandı

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişiden 10’u tutuklandı.

Tutuklananlar arasında katil zanlısı Mehmet Altun’un annesi, babası, eşi ve kardeşinin de yer aldığı öğrenildi.

Fotoğraf: AA

Meram ilçesinde 30 Temmuz’da Mehmet Altun tarafından silahla Dedeoğulları ailesinden 7 kişi katledildi. Katliama ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında katil zanlısı Mehmet Altun henüz yakalanamadı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişi ise emniyetteki işlemlerin ardından nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğine getirilen 14 kişiden 10’u “kasten öldürme” suçundan tutuklandı. 4 kişi ise yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘Firari şüpheliyi yakalama çalışmaları devam ediyor’

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, firari şüpheliyi yakalama çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu aşamada delillerin tam olarak toparlanmamış olması, HTS analizlerinin devam etmesi, kriminal raporlarının tam olarak ikmal edilmemesi ile siber inceleme raporlarında dijital materyallerin incelemesinin devam etmesi, olay günü şüphelilerin bulundukları yerler ile ilgili kamera ve tanık araştırması işlemlerinin devam etmesi, suçun asli faili olup halen hakkında yakalama kararı bulunan firari şüpheli ile olan münasebetleri nedeniyle, A.Ç, V.K, Y.Ç, Z.A, A.K, A.K, İ.K, İ.A, İ.A ve R.Ç. ‘kasten öldürme’ suçundan nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmış, geriye kalan şüpheliler M.Ç, İ.Ç, M.G. ve A.K. yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.”

Öte yandan tutuklananlar arasında, firari katil zanlısı Mehmet Altun’un eşi Z.A, babası İ.A, annesi İ.A. ve kız kardeşi A.K’nin de bulunduğu öğrenildi. Tutuklananlar arasında yer alan Ayşe Keleş, Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs’ta gerçekleştirilen saldırı ardından da 13 Mayıs’ta tutuklanmıştı.

MA – KONYA