Koronavirüs vakası dünya genelinde 11 bin 904’e ulaştı

Çin genelinde etkisi artarak devam eden koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 259’a yükseldi.

Salgında son 24 saatte 46 kişi hayatını kaybederken virüs vakası tespiti 2 bini geçti. Dünya genelinde toplam vaka sayısı ise 11 bin 904’e ulaştı

Çin’de koronavirüs salgını ülke genelinde etkisini artırarak devam ediyor. Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre; Çin genelinde etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle virüsten etkilenenlerin sayısı bin 795’inin durumu ciddi olmak üzere 11 bin 791’e yükseldi.

243 hasta iyileşerek taburcu edildi

Ayrıca koronavirüse yakalandığı şüpheli olan kişilerin sayısı 17 bin 988 olarak açıklandı. Virüse yakalananlarla temasa geçtiği gerekçesiyle müşahede altına alınan kişilerin sayısı ise 118 bin 478’e ulaştı. Çin genelinde virüsten iyileşerek taburcu edilen hasta sayısı 243 oldu.

Son 24 saatte 46 kişi hayatını kaybetti

Salgın nedeniyle son 24 saatte 46 kişinin hayatını kaybettiği, enfekte vaka sayısının 2 bin 102, şüpheli vakasının ise 5 bin 19 arttığı kaydedi Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu salgının merkezi olan Hubey eyaletinde gerçekleşti. Ülke genelinde 259 can kaybı yaşanırken, sadece Hubey eyaletinde ölenlerin sayısı 249, virüsten etkilenenlerin sayısı ise 7 bin 153 olarak açıklandı.

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 11 bin 904’e ulaştı

“Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformunun verilerine göre dünya genelindeki toplam vaka sayısı 11 bin 940’a ulaştı. Çin dışında ise; Tayland’da 19, Japonya’da 15, Singapur’da 13, Güney Kore’de 11, Avustralya’da 9 Malezya’da 8, Almanya’da 7, Fransa ve ABD’de 6’şar, Vietnam’da 5, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 4, Kanada’da 3, İngiltere, Rusya ve İtalya’da 2’şer, Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Hindistan, Finlandiya, İspanya, İsveç’te birer vaka görüldü.

Koronavirüs salgını

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamıştı. Daha sonra pazar kapatılmıştı.

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmişti. Daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin’e uçuşlarını askıya almış, Dünya Sağlık Örgütü de “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmişti.

AA – PEKİN