Kovid-19 nedeniyle vefat eden sağlık çalışanlarının yakınlarına aylık bağlanacak

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulan ve vefat eden sağlık çalışanlarının yakınlarına aylık bağlanacak.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tanısı konan ve vefat eden sağlık çalışanlarının meslek hastalığı veya vazife malulü hükümlerinden yararlandırılmasına ilişkin genelge yayımladı. TRT Haber’de yayımlanan habere göre; Genelge ile sağlık çalışanları vazife malulü sayılacak.

Vefat eden sağlıkçı yakınlarına aylık bağlanacak

Tanı konulan ve vefat eden sağlık çalışanlarının yakınlarına aylık bağlanacak. Vefat eden sağlık çalışanlarının aileleri ek ödeme ve istihdam gibi haklardan yararlanabilecek. Çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı ortaya çıkan çalışma gücü kayıpları ile vefat hallerinde sağlık çalışanlarının, meslek hastalığı veya vazife malullüğü kapsamındaki sosyal güvenlik haklarından yararlanabilecek.

Üniversite ve özel hastaneler de genelge kapsamında

Kovid-19 nedeniyle meslek hastalığı veya vazife malullüğünden, üniversite ve özel dahil tüm sağlık kurumlarındaki çalışanlar yararlanabilecek.

Başvurular nasıl olacak?

Başvurular ilgili birim amiri (İl, İlçe Sağlık Müdürü, Başhekim) sonrasında ise İl Sağlık Müdürü tarafından onaylanacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki memurlar ile ilgili onaylanan başvurular İl Sağlık Müdürlüklerince Sağlık Bakanlığı’na gönderilecek.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda istihdam şekli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamı dışında görev yapan çalışanlara ilişkin onaylanmış başvurular ise, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gönderilecek.