Küba’da Cruz başbakan olarak ilan edildi

Can Hergül*

Küba başkanı Miguel Diaz-Canel, Turizm Bakanı Manuel Marerro Cruz’u başbakan olarak atadı. 1976’da tarihi lider Fidel Castro tarafından başbakanlık görevi rafa kaldırılmıştı. Komünist yönetimi olan adada başbakanlık görevi, bu yılbaşında yeni Anayasa ile tekrar yürürlüğe kondu.

BBC’nin haberine göre Başbakan Marerro 56 yaşında, şu anda cumhurbaşkanın üstlendiği görevlerden bazılarını kendi icra edecek. Küba devletinin online haber kanalı Cubadebate’de “Hükümet başkanı bundan böyle ülke cumhurbaşkanının yönetim açısından sağ eli olacak” denildi. Fakat bazı eleştirmenlere göre bu değişiklikler sadece göz boyamaya yönelik zira Küba Komünist Partisi ve silahlı kuvvetleri adada karar vermeye yetkili yegane kurumlar ve başkasının söz hakkı bulunmuyor.

Başbakan Marrero’nun atanması, cumartesi günü Ulusal Meclis’teki milletvekilleri tarafından oybirliğiyle onaylandı. Ülke gazetelerinden Granma, Başbakan Marerro’nun turizm endüstrisinin çekirdeğinden yetişme bir yönetici olduğunu yazdı. Turizm Küba’nın gelirinin ana kaynağı denilebilir. 2000’lerde Marerro, silahlı kuvvetler tarafından yönetilen turizm şirketi Gaviota turizmin başkanlığına getirilmiş, bu şirketin otelleri de Trump yönetiminin ve Amerika’nın yaptırımlarına maruz kalmıştı. Marerro 2004’te Fidel Castro’nun kendisi tarafından Turizm Bakanlığına getirilmiş ve o zamandan beri Küba’nın turizm kazancı giderek artmıştı.

Şu anda Turizm Bakanlığının başında da kalıp kalmayacağı belirsiz. Başkan Diaz-Canel, Marerro’yu başbakan olarak görmek istediğini söylediğinde Marerro’nun en çok yabancı yatırımcılarla anlaşabilmesini ve yeteneğini övdü. Altını çizdiği özellikleri “Dürüstlüğü, çalışmaya yeteneği, Komünist Partiye ve devrime bağlılığı”.

Fidel Castro 1959’da Komünist devrimi yaparak Küba hükümetini devirmiş ve kendini başbakan ilan etmişti. 1976’ya kadar bu unvanı korudu fakat sonra bu koltuk rafa kaldırıldı ve kendisi Komünist Parti’nin başkanı, Devlet Konseyi ile Bakanlar Konseyi Başkanı oldu. Castro sağlığında bozulmalar oluşunca 2006 yılında, koltuğunu kardeşi Raûl’e bırakmıştı. Ve Castro 2016’da vefat etti.

Raûl Castro ise 2018’de başkanlıktan çekildi fakat hala Küba Komünist Partisinin başında ve Küba politikasında büyük bir söz sahibi.

Bu yazı çevirisi ile birlikte Can Hergül tarafından yeni1mecra için derlenmiştir.