Lübnan’da göstericilere müdahale

Lübnan’da ekonomik kriz ve yolsuzluklar nedeniyle Meclis önünde toplanan göstericilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sonucu çatışma çıktı. Çatışmada 114 kişi yaralandı.

Lübnan – Beyrut

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, ekonomik krizi ve yolsuzlukları protesto amacıyla 17 Ekim’den bu yana gerginlik devam ediyor. Bir hafta önce yeniden sokaklara çıkan göstericiler, protesto eylemlerine devam etti. Güvenlik güçleri, dün gece Meclis binası önünde toplanan göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya çalıştı.

Alınan bilgilere göre; Protestolarda göstericiler taş ve havai fişek atarak güvenlik güçlerine karşılık verdi. Yaşanan arbedede aralarında Al Jazeera televizyonu muhabiri İhab el-Ukde’nin de aralarında bulunduğu 114 kişi yaralandı. Al Jazeera muhabirinin plastik mermiyle yaralandığı öne sürüldü. Sağanak yağışla göstericilerin dağılmaya başladığı öğrenildi.

58 yaralı hastanelere kaldırıldı

Lübnan Kızılhaçı’nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 18 ambulans ile 86 sağlık görevlisinin sahada görevlendirildiği, yaralılardan 58’inin hastanelere kaldırıldığı, diğerlerinin ayakta tedavi edildiği belirtildi. Sivil savunma ekiplerinden de 24 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Güvenlik güçlerinden açıklama

Lübnan İç Güvenlik Güçleri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, göstericilere, barışçıl çerçevenin dışına çıkmamaları, kamu ve özel mülkle güvenlik güçlerine saldırmamaları çağrısında bulundu. Açıklamada, güvenlik güçlerine saldırmanın kaosa, hasara ve can kayıplarına yol açmaktan başka bir sonucunun olmayacağı belirtildi.

Güvenlik toplantısı düzenlenecek

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yarın Savunma Bakanı İlyas Ebu Saab, İçişleri Bakanı Raya el-Hasan ile komutanların katılacağı güvenlik toplantısına başkanlık edeceği bildirildi. Açıklamada, toplantıda ülkede güvenlik ve istikrarın korunması için gerekli tedbirlerin ele alınacağı kaydedildi.

Öte yandan, Şii Hizbullah örgütü ve siyasi müttefiklerinin destekleri sonucu 19 Aralık 2019’da hükümeti kurma görevini alan Hassan Diyab’ın Cumhurbaşkanı Avn ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştüğü belirtildi. Görüşmede hükümetin kurulması konusunda gelişme yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili açıklama yapılmadı.

220 kişi yaralanmıştı

Önceki akşam ise, Beyrut’ta geç saatlere kadar devam eden eylemlerde 220 kişi yaralanmıştı.

Lübnanlı protestocular, “ekonomik krizin günden güne kötüye gittiği ve siyasi güçlerin çözüm üretmek yerine parti çıkarlarını ön planda tuttuğu” gerekçesiyle pazartesi günü itibarıyla yol kapatma eylemlerini yeniden başlatmıştı.

AA – BEYRUT