Mahkeme Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasını kabul etti

CHP eski milletvekili Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanma talebi İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mahkeme ayrıca daha önce Berberoğlu hakkında verilen kesinleşmiş hapis cezasının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına da hükmetti.

14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nce verilen yeniden yargılama talebinin kabulüne ve infazın durdurulmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaline hükmettiği Enis Berberoğlu kararına uyulması yönünde mütalaasının ardından, 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu’nun yeniden yargılanması yönünde karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Enis Berberoğlu hakkında AYM kararı doğrultusunda yeniden yargılamanın kabulünü, verilmiş mahkumiyet hükmüne ilişkin infaz işlemlerinin durdurulmasını, sanığın hükümlü statüsü sona erdirilerek hakkında yapılacak yargılamada durma kararı verilmesini ve Meclis’ten dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke düzenlenmesi istenmesini talep etti.

14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nce verilen yeniden yargılama talebinin kabulüne ve infazın durdurulmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca daha önce Berberoğlu hakkında verilen kesinleşmiş hapis cezasının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına da hükmetti.

Berberoğlu’nun seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edilmiş olması ve yargılama sürecinde yeniden milletvekili olması nedeniyle, Berberoğlu hakkında yasama dokunulmazlığı kaldırılıncaya kadar yargılamanın durdurulması kararını verdi.

MA