Mahkeme kararına rağmen gazeteciye ekipmanları verilmiyor

Gazeteci Abdullah Kaya’nın evine yapılan baskında el konulan teknik malzemeler, mahkemenin “İade edilsin” kararına rağmen teslim edilmiyor.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdullah Kaya, Ağrı Dağı’nda 2014 yılında düzenlenen festivalde çektiği görüntüler gerekçe gösterilerek 2017 yılında Diyadin ilçesindeki evinde gözaltına alındı.

22 ay tutuklu kaldı

Ev baskını sırasında 2 cep telefonu, fotoğraf makinesi, kamera, CD ve kamera kasetlerine el konulan Kaya, daha sonra çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek, isteyerek yardım etmek” iddiasıyla tutuklandı. Kaya 22 ay tutukluğun ardından tahliye edildi.

20 Ekim 2020 tarihinde Ağrı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ara karar duruşmasında “elde edilen dijital materyallerden incelemesi bitenlerin sanığa iadesine, bu hususta ilgili birime müzekkere yazılmasına” kararı verildi.

Sadece CD ve kamera kasetleri verildi

Kaya, karar üzerine Diyadin Cumhuriyet Başsavcılığı’na teknik malzemeler için başvuruda bulundu. Başvuru sonrası Kaya’ya sadece CD ve kamera kasetleri verildi. Kaya, bunun üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak, geri kalan malzemeleri talep etti.

Emniyet de Kaya’ya sadece 4 CD ve bir adet hard disk teslim etti. Diğer malzemeler için “bizde yok jandarmaya git” denilen Kaya, İlçe Jandarma Karakolu’na yaptığı başvurudan da aynı yanıtı aldı. 

Kaya, teslim edilmeyen teknik malzemeler için İlçe Jandarma Komutanlığı’nın Adli Emanet Birimi hakkında Diyadin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

MA – AĞRI