Mardin’den Tekirdağ’a polis şiddeti

Mardin Nusaybin’de 24 Nisan günü engelli bir çocuğun kolundan sürüklenmesiyle gündeme gelen polis şiddeti İstanbul Zeytinburnu’nda kendini gösterdi. Polis, çocuğa ters kelepçe taktı.

Tekirdağ’da sokağa çıkma yasağı esnasında evin bahçesinde oturdukları aileyi tartaklayıp yerlerde sürükleyen polis, benzer bir şiddeti İstanbul’daki kurye ile çocuklara uyguladı.

Sosyal medya üzerinden kamuoyuna yansıyan görüntüler, polis şiddetinin her geçen gün yaygılaştığına işaret ediyor.

Son örneği, bugün İstanbul Zeytinburnu’nda yaşandı. Sosyal medyaya yansıyan ve Zeytinburnu’nda çekildiği belirtilen görüntülere göre, sokağa çıkma yasağı nedeniyle dışarı çıkan çocukları yakalayan polisler önce darp etti, daha sonra ise ters kelepçe takarak gözaltına aldı.

Çocukları tartaklayan polis, videoyu çeken kişi bir kişiyi de gözaltına aldı. Çocuğu boynundan sert bir şekilde kavrayarak ters kelepçeyle gözaltına alan polislere, olayı evlerinden izleyen yurttaşlar tepki gösterdi. Yurttaşların, “çocuk o daha çocuk’, ‘vatan haini mi o çocuk o be çocuk’, ‘eşkıyalık bu’ şeklinde tepki gösterdiği görüntülere yansıdı.

Kuryeye küfür ve tokat

İstanbul’da polis şiddetinin yaşandığı bir diğer nokta Kadıköy oldu. Artı TV’de yer alan ve Kadıköy’de çekildiği öne sürülen görüntülere göre süratli bir şekilde polis noktasına gelen bir motosikletli kurye polis tarafından durduruluyor. Süratli olduğu gerekçesiyle kuryeye küfür eden polis, kuryenin itirazı üzerine tartaklıyor. Görüntülerde polisin, “Oğlum, motorunu kilitliyorum bak, adama artistlik yapma” deyip tartaklıyor. “Bana vurman doğru mu?” diyen vatandaşa “Doğru, ben ona karar verdiğim için doğru” dediği görülüyor.

Evin bahçesine uzanan dayak

Dün de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Silahtarağa Mahallesi’nde yaşayan Gültaş ailesi polis şiddetine maruz kaldı. Sokağa çıkma yasağı sırasında evinin bahçesinde oturdukları için polis tarafından sokağa çıkma yasağı uygulamasını ihlal etikleri gerekçesiyle darp edilmişlerdi.

Mardin’deki olay görünür yaptı

Polisin çocuk yaşlı kadın demeden yurttaşlara şiddet uygulamasının en çok tepki çeken görüntüler 24 Nisan günü Mardin’in Nusaybin ilçesinden gelmişti. Sokağa çıkma yasağı döneminde sitenin bahçesinde oynayan çocukları silahla kovalayan polis, engelli bir çocuğu kolundan sürükleyerek zırhlı araca bindirip gözaltına almak istemişti. Olayın görüntülerinin çok sonra sosyal medya üzerinden kamuoyuna yansıması üzerine polis görevden uzaklaştırılmıştı.

Tepkiler de olmasa…

Tekirdağ ve İstanbul’da sosyal medyada paylaşılan darp edilme görüntüleri büyük tepkiye yol açınca, ilk adım Tekirdağ’dan geldi. Valilikten yapılan açıklamada polislerin görevlerinden el çektirildiği ve haklarında soruşturma açıldığı belirtildi.
Benzer bir açıklama da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden geldi. Açıklamada, Kadıköy’de kuryenin, Zeytinburnu’nda ise çocukların tartaklanması olayına karışan polisler hakkında soruşturma açıldığı ve açığı alındıkları belirtildi.