MEB’den çöken EBA’ya ilişkin açıklama: Siber saldırıya uğradık

MEB’de EBA sisteminin çökmesine ilişkin yapılan açıklamada, ” Kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak karşılaşılan erişim sorunları vakit kaybedilmeden yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme kavuşturuldu” denildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanlığı dün EBA’da yaşanan teknik soruna ilişkin yaptığı açıklamada, “EBA uygulamasında 08.30-12.00 saatlerinde karşılaşılan erişim sorunu, teknik ekiplerimizce yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırıldı” ifadesine yer verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uzaktan eğitimde kullandığı EBA sistemi, “çok kalabalık” uyarısı vererek dün sabah saatlerinde çöktü. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sitenin çökmesini “olumlu haber” olarak nitelendirerek “İnanılmaz bir talep var” dedi.

31 Ağustos’ta başlayan 2020-2021 eğitim öğretim döneminde, milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim almaya devam ediyor. MEB tarafından oluşturulan çevrimiçi sosyal eğitim platformu EBA ve EBA TV üzerinden dersler devam ederken, öğretmenler de EBA sitesi üzerinden canlı dersler ile öğrencileri ile bir araya geliyor. Ancak, Selçuk’un “Dünyanın en iyi dijital eğitim altyapısını kuruyoruz” sözleri ile tanıttığı EBA sitesi dün sabah saatlerinde çöktü. Erişimin saatlerce sağlanamadığı site “Çok kalabalık. Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin” uyarısı verdi.