Meclis ‘infaz’ görüşmeleri tamamlanana kadar çalışacak

Meclis Genel Kurulu, AK Partinin öneresinin kabul edilmesiyle infaz düzenlemesine yönelik kanun teklifi görüşmeleri tamamlanana kadar üç gün çalışacak.

Meclis Genel Kurul’da CHP grubunun Hatay’da koronavirüsün etkilerine ilişkin, İYİ Parti grubunun çiftçilerin mali sorunlarına ilişkin, HDP grubunun salgınla mücadele döneminde evdeki kadınların durumuna ilişkin verdiği öneriler ise reddedildi.

Meclis Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ele alındı. İlk olarak İYİ Partinin, çiftçilerin mali sorunlarına yönelik araştırma önergesinin bugün ele alınmasına dair grup önerisi görüşüldü. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, tarımsal kredi borçlarının, çiftçilerin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti.

İYİ Partili Yaşar: Çiftçilerin borçları yüzde 10 faizle yapılandırılıyor

tarımsal kredi faiz oranları düşmesine rağmen çiftçilerin borçlarının yüzde 10 faiz üzerinden yapılandırıldığını söyledi. Yaşar, tarımsal üretimde elektriğin kilovatsaat başına ödenen fiyatının düşürülmesini, her ay elektrik faturalarını ödemekte zorlanan çiftçilerin, dönemsel ödeme yapmasını, çiftçilerin elektrik faturalarındaki yüzde 1’lik enerji fonu ile yüzde 2’lik TRT payının kaldırılmasını önerdi.

HDP’li Gülüm: Kadına yönelik şiddetle ilgili nöbetçi birimler olmalı

Daha sonra HDP’nin, “salgınla mücadele döneminde evdeki kadınların durumuna” ilişkin verdiği araştırma önergesinin, bugün görüşülmesine yönelik grup önerisi ele alındı. HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, koronavirüs nedeniyle yapılan “evde kal” çağrılarının, kadınlara “ev içi şiddetle baş başa kal” anlamına geldiğini söyledi.

Gülüm, Alo 183 hattının, sadece kadına yönelik şiddete özgülenmesini, adliyelerde kadına yönelik şiddetle ilgili özel nöbetçi birimlerin olmasını, kadınlara barınma hakkı için sığınma evleri dışında otel ve benzeri yerlerde kalma imkanı sağlanmasını istedi.

AK Partili Keşir: Tedbir kararlarıyla ilgili durdurma işlemi yapılmıyor

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Hakimler ve Savcılar Kurulunun, 30 Mart tarihli Covid-19 kapsamında ilave tedbirlere ilişkin yayımlanan genelgesine işaret etti. AK Parti karşıtlığı üzerinden ne olur kadınlar istismar edilmesin.” Suçlamasında bulunan Keşir, HSK’nin kararında bu tedbir kararlarının istisna olduğu ve bunlarla ilgili bir durdurma işlemi yapılmayacağının açıkça ifade edildiğini savundu.

CHP’li Topal: Hatay’da çiftçiye, esnafa, nakliyeciye destek verilmeli

CHP’nin, Hatay’da koronavirüsün etkilerine yönelik grup önerisi üzerinde söz alan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay’da çiftçiye, esnafa, nakliyeciye, turizm sektörüne destek verilmesini istedi.

Muhalefet partilerin grup önerileri reddedildi

CHP, HDP ve İYİ Partinin grup önerileri yapılan oylamalar sonucunda kabul edilmedi.

AK Parti’li Can: Bu kanun teklifi er ya da geç çıkacak

AK Parti’nin Meclis’in çalışma günlerine ilişkin grup önerisi üzerinde konuşan AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, toplumun büyük kesiminin, infaz düzenlemesine yönelik kanun teklifinin yasalaşmasını beklediğini kaydetti. Can, “Cumartesi, pazar ve pazartesi TBMM Genel Kurulu saat 14.00’te toplanarak bu kanun teklifini yasalaştırmaya çalışacağız.” dedi.

Can, CHP ve İYİ Partinin, teklifte eksik gördükleri yerleri eleştirerek katkı verdiğini, HDP’nin ise destek olmadığını öne sürdü. Can, Toplumun belli bir kesiminin beklentisinin karşılanması konusunda bu kanun teklifinin er ya da geç çıkacağını söyledi.

İYİ Partili Türkkan: Bizim tarafımızdan kabul edilebilir bir yönü yoktur

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, partisinin hassasiyetlerini içeren hiçbir talebin yerine getirilmediğini belirterek, “Ramazan Bey’in bu konudaki ifadesinin sehvi bir ifade olduğunu belirtmek istiyorum. Bizim tarafımızdan kabul edilebilir bir yönü yoktur.” dedi.

HDP’li Oluç: Muhalifinize ölüm vadediyorsunuz

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Ramazan Can’ın “HDP, kanun teklifine destek olmuyor.” ifadesini eleştirerek, “Bir mesele ancak böyle çarpıtılır. Muhalifinize ölüm vadediyorsunuz. Genel Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan bir zamanlar yattığı suçtan, şu anda cezaevinde olsaydı sizin getireceğiniz tekliften yararlanamayacaktı.” dedi.

AK Partili Zengin: Hiç kimse ‘ölsün’ ifadesini kullanmadı

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Oluç’un infaza karşı ifadelerini “çelişkili ve anlamsız” olarak değerlendirdi.

Oluç’un, Meclis Genel Kurulu’nun dünkü görüşmelerinde, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın “İdris Baluken cezaevinde ölsün mü?” dediği sırada, AK Parti sıralarından “Ölsün” denildiğini belirtti. Bunun üzerine Zengin, hiç kimse için bu ifadeyi kullanmadıklarını savunarak, “Gerekli olan neyse, bize düşeni üzerimize alıyorum. Takip de ederiz. Böyle bir şeyin olmasına asla müsaade etmeyiz. Var olan bir hata varsa düzeltiriz.” dedi.

CHP’li Özel: Çıkardığınız affı yıllar sonra savunabilmeniz lazım

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, iktidarın bütün muhalifleri terör ve vatan haini statüsüne sokmaya çalıştığını belirterek, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanına işaret etti. Özel, şöyle devam etti:

“Bir saatleri ayarlama enstitüsü olsa, burada biraz saatleri geri alsak diye baktım. Sadece 8 yıl geri alsak saatleri, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Engin Alan, Mehmet Haberal teröristtiler ve bu kapsamda aftan yararlanamıyorlardı. 11 yıl geri aldığınızda Ali Tatar, Kuddusi Okkır, dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ teröristtiler. Bu affı o güne uyguladığınızda yararlanamıyordular. 21 yıl önce Recep Tayyip Erdoğan, sizin af kapsamınız dışında. Aynı suçtan defalarca yargılanmış olan Necmettin Erbakan, halkın dini duygularını istismar ederek, halkı kin ve nefretle bölme suçundan kapsam dışında. 12 Eylül sürecindeki MHP ve ülkücü kuruluşlar davasının iddianamesine baktığınızda suç maddeniz kapsam dışında. Namık Kemal Zeybek, Muhsin Yazıcıoğlu, Sadi Somuncuoğlu kapsam dışında.”

“Çıkardığınız affı yıllar sonra savunabilmeniz lazım.” diyen Özel, bunun yapılamayacağını iddia ettiğini söyledi. Özel, “Benim elimden bu adaletsizliğin 21 yıl sonrasına sizi götürüp göstermek gelmediği için sizi adaletsiz af kanununuzla birlikte 30 yıl geriye götürdüm. Recep Tayyip Erdoğan’ı, Celal Adan’ı içeride bıraktınız.” dedi.

AK Parti’nin infaz düzenlemesi teklifinin yasalaşmaması halinde Genel Kurulun, cumartesi, pazar ve pazartesi çalışmasına yönelik grup önerisi kabul edildi.