‘Mehmet Emin Özkan derhal tahliye edilsin’

F Oturumu eyleminin 479’uncu haftasında, yaşamını tek başına sürdüremeyen ağır hasta tutuklu 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın tahliye edilmesi çağrısı yapıldı.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla 479. “F Oturumu” eylemini gerçekleştirdi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çevrimiçi yapılan bu haftaki eylemde Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ndeki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın (83) sağlık durumuna dikkat çekildi.

‘25 yıldır tutuklu 5 defa kalp krizi geçirdi’

Açıklamayı yapan Hapishane Komisyonu üyesi Meral Nergis Şahin, tutukluların olanaksızlıklar içinde sağlık sorunlarıyla cebelleşerek hayatta kalma mücadelesi verdiklerini vurguladı. Özkan’ın 25 yıldır tutuklu bulunduğuna işaret ederek, bugüne kadar 5 defa kalp krizi geçirdiğini, kalp, tansiyon, guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme yetilerinde ciddi azalma, hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunduğuna dikkati çekti.

‘İnfaz ertelemesi talebi ATK raporlarıyla engelleniyor’

Yaşamını tek başına sürdüremeyen Özkan hakkında 2015 yılında Diyarbakır’da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu tarafından, hastalıkları nedeniyle yüzde 87 engelli raporu verildiğini hatırlatan Şahin, “Özkan hakkında cezaevinde kalamaz raporu verilmiş olmasına rağmen, halen tahliye edilmemiştir. İnfaz ertelemesi talepleri ise Adli Tıp Kurumu tarafından verilen ‘cezaevinde kalabilir’ raporlarıyla engellenmektedir.” dedi.

‘Özkan ve hasta tutuklular derhal serbest bırakılmalı’

Tedavi için götürüldüğü hastanede yatağa kelepçelenerek tedavi edilmesine tepki gösteren Şahin, ilerleyen yaşı ve hastalıkları nedeniyle Özkan’ın yaşamından endişeli olduklarını belirtti. Şahin, Özkan ve tüm hasta tutukluların pandeminin de yarattığı riskler göz önünde bulundurularak yaşam haklarının korunması için bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurgulayarak, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

MA – İSTANBUL