Meksika’da 7,5 büyüklüğünde deprem

Meksika’nın güneyindeki Oaxaca eyaletinde 7,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İlk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda evde hasar oluştu, başkent Meksiko’da hastaneler boşaltıldı.

Fotoğraf: Max Nunez / AA

Meksika Ulusal Deprem Bilimi Enstitüsü, güney eyaleti Oaxaca’da 7,5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem, ülkenin merkez eyaletlerini de etkiledi. Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin merkez üssünün, Oaxaca’ya bağlı Coyul kentinin 9 kilometre batısı olduğu belirlendi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD), Twitter hesabından yapılan paylaşımda, depremin 7,5 büyüklüğünde olduğu ve bölge için tsunaminin değerlendirildiği belirtildi.

Başkent Meksiko’da binlerce kişinin sokaklara dökülmesine yol açan depremde, kiliseler, köprü ve otobanlarda da hasar meydana geldi, bazı bölgelerde elektrik kesildi. Çok sayıda evde hasar oluştu. Evlerini boşaltan vatandaşlar sokakta beklemeye başladı. Hasar gören Santa Maria Huatulco Hastanesi tamamen boşaltıldı.

Başkent Meksiko’daki hastaneler de boşaltıldı, hastalar dışarı çıkarıldı. Kaya parçaları Santa Maria Huatulco yolunu kapattı. Görevliler, çalışmaların ardından kapanan yolu trafiğe açtı.

İlk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, depremde Oaxaca’ya bağlı Huatulco kentinde bir binanın yıkılması sonucu bir kişinin hayatını kaybettiğini, depremin ardından 140 artçı sarsıntı meydana geldiğini açıkladı. 

Oaxaca Valisi Alejandro Murat da depremde biri San Juan Ozolotepec köyünde olmak üzere eyalette 2 kişinin daha yaşamını yitirdiğini bildirdi. Federal sivil savunma yetkilileri de depremde devlete ait Pemex petrol şirketinde çalışan bir işçinin ve Oaxaca’nın San Agustin Amatengo köyünde bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Pemex şirketi deprem nedeniyle Salina Cruz kentindeki bir rafineride yangın çıktığını, bir işçinin yaralandığını, yangının hızla söndürüldüğünü bildirdi. 

AA – MEKSİKA