Mezarların tahrip edilmesi Meclis gündemine taşındı

HDP Milletvekili Kurtulan, bir kaç ilde mezarlıkların tahrip edilmesini Meclis gündemine taşıyarak, “Mezarlıkların tahribi kim/kimler tarafından yaptırılmaktadır? Mezarlıkları tahrip edenlerin kolluk olduğu iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Fotoğraf: MA

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle, son birkaç haftadır Bingöl, Diyarbakır, Van ve Hakkari’de mezarların tahrip edilmesine ilişkin soru önergesi verdi. Kurtulan, Meclis’e verdiği önergenin gerekçesinde gömülme, gömüldüğü mezarda kimliğini gösteren ibareler bulunma hakkının gerçek yasaların üstünde olduğuna dikkat çekti.

‘Gömülme hakkına karşı her türlü saldırı direnç bulmuştur’

Bu hakka yönelik saldırıların Antik Yunan tragedyalarının dahi konusu olduğuna işaret eden Kurtulan, “Gömülme hakkına karşı yapılan her türlü saldırı karşısında bir direnç bulmuştur. Çünkü bu hak kişilerin hayattayken sahip oldukları inançlardan, toplumlardan, yapmış oldukları eylemlerden bağımsızdır.” diye kaydetti.

‘Yaşananlar ölüden dahi hak çalma haline geldi’

Yaşayanların ölene karşı birinci görevinin de bu haklarını yerine getirmek olduğunu belirten Kurtulan, “Ancak bugün Türkiye’de yaşananların ölüden dahi ‘hak çalma’ haline gelmiştir.” diye ifade etti. Kurtulan, şunları kaydetti:

“Son birkaç haftadır Bingöl, Diyarbakır, Van ve Hakkari’deki mezarlıklar başta olmak üzere birçok mezarlık tahrip edilmekte, mezar taşları yerlerinden sökülüp kırılmakta, kemikler mezarlardan çıkarılmaktadır. Bütün bunların da kolluk eliyle yaptırıldığı iddia edilmektedir. Yüksekova’nın Orman Mahallesi’nde bulunan mezarlık 2016 yılından bu yana tam 7’nci kez saldırıya uğramıştır.” Kurtulan, önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

1- Bingöl, Diyarbakır, Van ve Hakkari’deki mezarlıkların tahrip edilmesinin gerekçesi nedir?
2- Mezarlıkların tahribi kim/kimler tarafından yaptırılmaktadır? Mezarlıkları tahrip edenlerin kolluk olduğu iddiaları doğru mudur? Doğruysa tahribat hangi kurum tarafından, hangi yasal mevzuata dayandırılarak yapılmaktadır?
3- Mezarlık tahribatının suç olduğu değerlendirilince, mezarlıkları tahrip edenler hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?
4- Tahrip edilen mezarların ait olduğu kişilerin ailelerinin tehdit edilmesinin, mezar taşlarıyla ilgili sorgulanmasının, tahrip edilen mezar taşlarını kaldırmaya zorlanmalarının amacı nedir?