‘Millet iradesi üstünde bir irade tanımıyorum’

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ‘millet iradesi’ dışında bir irade tanımıyorum, dedi.

Erdoğan’ın millet iradesi vurgusu Ayhan Bilgen’in tutuklanması ve Kars Belediyesi’ne kayyım atanmasını akıllara getirdi

Geçtiğimiz ay Belediye Başkanlarına yapılan operasyonlarda HDP’ni elinde kalan tek İl Belediyesi’ne de kayyım atayan Erdoğan’ın ‘millet iradesi’ göndermesi eleştirilere neden oldu.

Kabine toplantısı sonrası koronavirüs, dış siyaset, iç siyaset, 2053 gündemini değerlendiren Erdoğan’ın açıklamalarından satır başlarını derledik:

  • “Yapısal reformlar daha büyük hamlelerin temeliydi. 2053 vizyonunun esasını oluşturacak büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasına yeni başlıyoruz”
  • “Hedefimiz, önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini tamamen çözmektir.”
  • “Girdiğimiz mücadelelerden başarıyla çıktıkça bölgemizle birlikte dünyaya umut aşılıyor, umut veriyoruz. Bu tablo birilerini rahatsız ediyor”
  • “Bir sonraki safhada 2053 vizyonumuzla milletimizin karşısına çıkacağız. Bu vizyonu kısa, orta ve uzun vadeli hedeflere dönüştürecek çalışmalara başladık. Her alanda yürüyen bu hazırlıklar tamamlandığında, önümüzdeki 30 yılın yol haritası elimizde olacak.”

Okulların açılması

  • “Ortaokullarda 5’inci sınıflarda, liselerde 9’uncu sınıflarda yüz yüze eğitim-öğretim faaliyetlerini 2 Kasım tarihi itibarıyla başlatıyoruz.”
  • “Lisans seviyesindeki öğrencilerimiz için Stajyer Araştırmacı Burs Programı’nı başlatıyoruz.”
  • “Lisans eğitiminin her seviyesindeki 1000 gencimiz, TÜBİTAK Enstitülerinde ya da TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinde görev almak suretiyle bu programdan yararlanabilecek.”

Erdoğan’dan eleştirilen çıkış: millet iradesi

2023’e 3 yıl kaldı. Türkiye nice badireleri aştı. Gezi olaylarından 17-25 aralık kumpaslarına, siyasi ekonomik nice sinsi tuzakları başarıyla verdi. Attığımız adımları bildiğimiz ve gördüğümüz için yönümüzü şaşırmadık.

Ne tarihte ne kendi siyasi hayatımda milletin iradesinin üzerinde bir irade tanımadım, görmedim, bilmiyorum.

TIKLAYIN: HDP’nin Kobane eylemleri araştırılsın önerisi yine reddedildi

TIKLAYIN:

AA – Haber Merkezi