Mor Dayanışma’dan ‘Öz savunma meşrudur’ eylemi

Yaşamları için kendilerini savunan kadınlara destek eylemi yapan Mor Dayanışma üyeleri, öz savunmanın meşru olduğunu vurguladı.

Mor Dayanışma’dan Cemile Baklacı: “Erkekleri beraat ettirmek için çırpınan yargı kadınlara karşı olağanüstü saldırgan davranıyor, şiddet kullanmaktan yargılanan kadınlar cezasız kalmak bir yana çoğu zaman en üst sınırdan ceza alıyor.”

Mor Dayanışma, hayatını savunmak için öz savunma uygulayan Melek İpek ve Nimet Akgün için Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde açıklama yaptı. “Yaşamak için öz savunma haktır. Melek İpek ve Nimet Akgün serbest bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” ve “Erkek şiddetine karşı öz savunma haktır” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “Öz savunma haktır yargılanamaz” ve “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun” sloganları atıldı.

2020’de 316 kadın katledildi

Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada konuşan Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı, “2020 yılını kadın cinayetleriyle bitirdiğimiz, 2021 yılına ‘Gülistan Doku nerede’ diye başladığımız bu günler biz kadınlar açısından fiziksel, psikolojik, ekonomik açıdan ve sağlık açısından zorluklarını koruyarak devam ediyor. 2019 yılında 474, 2020 yılında 316 kız kardeşimiz katledilmişken ve 2021’in henüz başlarında yine onlarca kadın aramızdan ayrıldı” dedi. Baklacı, “Pandemi gerekçesiyle cezaevindeki katillerin salınmasından, İstanbul Sözleşmesi’ne ve 6284’e varan saldırılara, iyi hal indirimlerinden mevki ve ünvan sahibi katillerin korunmasına kadar erkeklerin sırtı sıvazlanıyor, şiddet meşrulaştırılıyor. Her gün en az bir kadın katlediliyor” diye konuştu.

‘Öz savunma meşrudur’

Baklacı, faillerin cezasızlık politikaları ile ödüllendirildiğine işaret ederek, “Erkekleri beraat ettirmek için çırpınan yargı kadınlara karşı olağanüstü saldırgan davranıyor, şiddet kullanmaktan yargılanan kadınlar cezasız kalmak bir yana çoğu zaman en üst sınırdan ceza alıyor. Tıpkı Nevin Yıldırım’a verilen müebbet hapis cezası gibi. Kadınların yaşamak için yaptığı her türlü savunma, bir meşru müdafaa olarak görülmeli ve cezasız kalmalıdır. Melek İpek ve Nimet Akgün ölmemek için öldürmek zorunda kaldılar. Hayatlarına sahip çıkmak için öz savunma uyguladılar. Tak etti dediği yerde yapmak zorunda kaldıkları bu hamle meşru müdafaadır ve cezalandırılmamalıdır” diye belirtti.

‘Patriyarkaya kadın yumruğu’

Yaşam için mücadeleyi kesintisiz sürdüreceklerinin altını çizen Baklacı, “Kendi yaşamımız üzerindeki denetimi kendi ellerimize almak istiyoruz. Özgürce var olabilmemizin önündeki her türlü engelle, bir savaş içinde olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar olarak hayatlarımıza sahip çıkmaktan, hakkımız olanı almak için mücadele etmekten ve elbette ki örgütlenerek, dayanışmayı büyüterek de öz savunmamızı geliştirmekten vazgeçmeyeceğiz. Bugün Melek’in ve Nimet’in eylemleri patriyarkaya bir yumruk niteliğindedir” diye konuştu. Baklacı, kadınların birliğinin iktidarı sarstığını vurguladı.

İZMİR

İzmir’de de Mor Dayanışma üyeleri bir araya gelerek, açıklama yaptı. “Yaşamak için öz savunma haktır. Melek İpek ve Nimet Akgün serbest bırakılsın” yazılı pankartının açıldığı açıklamada, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” ve “Susma haykır, öz savunma haktır” sloganları atıldı.

Mor Dayanışma üyesi Büşra Yeşilbaş, “Şiddet kullanmaktan yargılanan kadınlar cezasız kalmak bir yana çoğu zaman en üst sınırdan ceza alıyor. Öz savunmamızı geliştirmekten vazgeçmeyeceğiz. Melek ve Nimet serbest bırakılmalı, kadın katilleri ve tecavüz, şiddet failleri cezaevlerine gönderilmelidir” diye seslendi. 

 Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.

MA