Mültecilerin sınırdaki bekleyişi 11’inci gününde

Avrupa’ya gidebilme umuduyla Edirne’nin Yunanistan sınırına gelen mültecilerin zor koşullardaki bekleyişi 11’inci gününe girdi.

Edirne Pazarkule – Kastanies sınır kapıları arasındaki bölge

Avrupa’ya gidebilme umuduyla başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin bir çok kentinden Edirne’nin Yunanistan sınırına gelen mültecilerin bekleyişi sürüyor. Mülteciler, hem kara hem de nehir üzerinden sınır geçişini kullanmaya çalışıyor. Sayıları 3 binin üzerinde olduğu belirtilen mültecilerin bazıları, Pazarkule – Kastanies sınır kapıları arasındaki bölge bölge ve yakınındaki ağaçlık alanda bekliyor.

Kimi mültecilerin çocukları yalın ayak fotoğraf karelerine yansıdı – AA

Mültecilerin zor koşullardaki bekleyişi ise 11’inci gününe girdi. Mülteciler, soğuk havaya karşı yakılan ateşlerle ısınmaya çalışıyor. Bekleyişte en çok da çocuklar mağdur olmaya devam ediyor.

Mülteciler yaktıkları ateşlerle ısınmaya çalışıyor – AA

Kastanies Sınır Kapısı’nın önünde jiletli tellerle Yunanistan güvenlik güçlerinin kurduğu barikatı aşmak isteyen mültecilere sık sık tazyikli su, biber gazı, gaz bombası ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale ediyor.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Yunanistan sınır güçlerinin açtığı ateş nedeniyle yaralanmalar ve ölümler de meydana geliyor. Gaz bombasından etkilenen mültecilere Türkiye tarafındaki sağlık çadırlarında sağlık ekipleri tarafından tedavi ediliyor.

Sınırı geçmeyi başaran mülteciler Yunan sınır birliklerinin kötü muamelesiyle karşılaşıyor. Yunanistan’a geçtikten sonra sınır birliklerinin silahla yaraladığı mülteciler, Türkiye’ye dönmek zorunda kalıyor. Yaralanan mültecilerin hastanelerdeki tedavileri sürüyor. Bazılarının hayati tehlikesi olduğu belirtiliyor.