Muş, Antep ve Karabük’te karantina uygulaması

Muş’ta bir köyde, Antep’te 3 evde ve Karabük’te bir mahallede görülen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle tedbir amaçlı karantina uygulaması başlatıldı.

Antep’in İslahiye İlçesi’nde Covid-19 tedbirleri kapsamında 3 evde karantina uygulaması başlatıldı Fotoğraf: AA

Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunca, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği il merkezine bağlı Yukarıyongalı köyünde karantina tedbirlerinin uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, “Yukarıyongalı köyünde Covid-19 pozitif vakaların çıkması ve köy içi temasın yoğun olduğunun anlaşılması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla köyün 14 gün süreyle karantinaya alınmasına karar verilmiştir.” denildi.

Antep’te 3 ev karantinaya alındı

Antep’in İslahiye İlçesi’nde Aydınlık Mahallesi’nde bir kişinin Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Bunun üzerine İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca salgınla mücadele kapsamında şahsın yakınlarına ait 19 kişinin yaşadığı 3 evde karantina tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Evlerin girişine emniyet şeridi çekildi, uyarı yazıları asıldı.  Vatandaşların ihtiyaçlarının Kaymakamlık Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından karşılanacağı bildirildi.

Karabük’te bir mahalle karantinada

Karabük Valiliği’nden yapılan açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca, Ovacık İlçesi’ne bağlı Pürçükören Köyü Karakoyunlu Mahallesi’nin 14 gün karantinaya alınmasına karar verildiği belirtildi.

‘Çalışanlar karantina süresince izinli sayılacak’

Açıklamada, şöyle denildi: “Birden fazla pozitif vakanın olması ve temaslı vakaların fazlalığı nedeniyle virüsün yayılmasının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması amacıyla Karakoyunlu Mahallesi’ne, 30 Eylül’e kadar giriş çıkışların sınırlandırılmasına, evlerinde tedavisi devam eden Covid-19 hastalarının ve temaslılarının sağlık sebepleri dışında evlerinden ve köylerinden çıkışlarına müsaade edilmemesine, köyde ikamet eden kamu ve özel sektör çalışanlarının karantina süresince izinli sayılmasına karar verilmiştir.”

Kaynak: AA