Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

27. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin, Türkçe haber, Kürtçe haber, haber fotoğrafı, karikatür ve kadın haberciliği dallarında verdiği “27. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri”ni kazananlar belli oldu.

Türkçe haber dalındaki ödül Erdoğan Alayamut’a

“Türkçe Haber Ödülü” “261 cenaze kaldırıma defnedildi” başlıklı haberi ile Mezopotamya Ajansı’nın muhabiri Erdoğan Alayumat’a verildi. Alayumat, ödül aldığı haberiyle, Bitlis Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan cenazelerin İstanbul Kilyos Mezarlığı’ndaki kaldırıma gömüldüğünü ortaya çıkarmıştı.

“Türkçe Haber Jüri Özel Ödülü” ise “Yolcu şifresiyle mültecileri ölüme taşıdılar” başlıklı haberiyle gazeteci Ercüment Akdeniz’e verildi. Akdeniz, Van Gölü’nde teknenin batması sonucu onlarca mülteciye mezar olan olaya ilişkin ayrıntıları ortaya çıkaran habere imza atmıştı.

Kürtçe haber dalındaki ödül 2 kişiye verildi

“Kürtçe Haber Ödülü”, Mezopotamya Ajansı muhabirleri Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme’nin “Cenaze piştî 3 salan bi rêya PTT’ê ji malbatê re şandin” (Cenaze 3 yıl sonra aileye kargo ile gönderildi) haberi ile Jinnews muhabiri Medya Üren’in “Me xwe gihaşt nameya Î.E. ya ku çawişê pispor tecawizî wê kir” (Uzman Çavuş’un tecavüz ettiği İ.E.’nin mektubuna ulaştık) başlıklı haberlere verildi.

Kadın haberciliği ödülü Sibel Yükler’e verildi

“Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış” başlıklı haberi ile Gazete Karınca’dan Sibel Yükler’e “Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği Ödülü” verildi. “Kadın Haberciliği Jüri Özel Ödülü” ise Mezopotamya Ajansı muhabiri Arjin Dilek Öncel’in “Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü” başlıklı haberi layık görüldü.

Zeynep Kuray’ın ödül alan ‘Abluka’ fotoğrafı

Kuray’ın ‘Abluka’ fotoğrafı ödüle layık görüldü

“Fotoğraf Ödülü” ise, Gazeteci Zeynep Kuray’ın “Abluka” isimli HDP milletvekillerinin polis ablukasında bildiri dağıttığı fotoğrafı ile gazeteci Fatoş Erdoğan’ın “Türkiye’nin Fotoğrafı” isimli ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in cenaze fotoğrafına verildi.

“Fotoğraf Jüri Özel Ödülü” ise Seda Taşkın’ın “Hasankeyf” fotoğrafına verildi. “Karikatür Ödülü” Beşir Geroğlu’na verilirken, “Karikatür Jüri Özel Ödülü” ise Kıymet Güven’e verildi.