Ordu Korgan’da HES’lere karşı direniş sürüyor

Derelerine HES yapma çalışması başlatılması üzerine Çiftlik ve Çamlı Mahalle halkı jandarmanın engellemesine rağmen dereye gelip çalışmayı durdurdu.

Bu sabah polis ve jandarmanın yolları kesmesine rağmen halk bahçelerden inerek HES yapıp çalışmasını engelledi.

Ordu’ya bağlı Korgan ilçesi Çiftlik ve Çamlı Mahalle halkı derelerine HES yapılmasını istemiyor. Daha önce şirketin dereye girişini engelleyen halk hukuksal süreci de başlatmıştı. Bu sabah polis ve jandarmanın yolları kesmesine rağmen halk bahçelerden inerek çalışmayı engelledi.

Köylüler iş makinelerinin çalışmasını engelledi

Korgan ilçesinin Çiftlik Mahallesi sınırları içerisinde yapılmak istenilen HES’e karşı direnen yöre halkı, bu sabah saatlerinde şirketin dere yatağında çalışma yaptığını öğrenince bölgeye gitmek istedi. Köylüler fındık bahçelerinden dere yatağına giderek iş makinelerinin çalışmasını engelledi.

Yolların jandarma tarafından kapatılması üzerine köylüler, fındık bahçelerinden ve patikalardan HES çalışması yapılan dere yatağına ulaşmayı başardı. Çalışmanın yapıldığı alana gitmek isteyen vatandaşların yolu jandarma tarafından kesildi. Yapılan görüşmeler sonrası ise bir süre sonra makineler dere yatağından uzaklaştı.

Doğa ve yaşam savunucuları halka destek verdi

CHP milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da halka destek verdi.

Destek için bölgeye gelen doğa ve yaşam savunucuları, “Bu dere küçük bir dere. Dere bir taraftan da kirletiliyor. Halk burada HES istemiyor. Doğal yaşamı korumak için mücadelemiz devam edecek” dedi.

CHP milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da halka destek verdi.

Ekoloji Birliği