Patatesten sonra soğan da tarlada çürümekle karşı karşıya

Patatesin ardından bu defa da soğanı tarlada çürümek üzere olan üreticiler, çözüm bekliyor.

CHP Milletvekili Barut, soğan tarlalarında üreticilerle bir araya gelerek iktidara, “Üreticinin derdine derman olun, çare bulun. Soğan ve patatesle ilgili öyle ‘300 bin ton satın alacağız’ deyip 50 bin ton alıp bırakmayın. Bunlar pansuman tedavisidir, çözüm değildir.” dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, maliyetini bile karşılayamadığı için ürününü hasat etmeyip tarlada çürümeye bırakan soğan üreticileriyle buluştu.

Yüreğir Ovası’ndaki Doğankent’te soğanı satılmadığı için tarlada bırakan soğan üreticileriyle bir araya gelen Barut, çiftçilerin sorunlarını yerinde gördü, mağduriyetlerine tanıklık etti. Çiftçilerle sorunlarını konuşup çözüm için neler yapılabileceğini değerlendiren Barut, asla soğan üreticilerini yalnız bırakmadıklarını, yaşadıkları sorunlara çözüm bulunması için iktidarı göreve çağırdıklarını aktardı.

‘Şu anda soğanın fiyatı tarlada 40 kuruş dahi değil’

Soğan tarlasında konuşan Barut, yakıcı hale gelen sorunlara acil çözüm bulunmasını talep ederek şunları kaydetti: “Üretici soğanını satamıyor, bu nedenle hasat edemiyor. Soğan ve patates depolarını basan, çiftçilerimizi korkutan yiğitler neredesiniz? Gelin, üreticinin halini görün. Şu anda soğanın fiyatı tarlada 40 kuruş dahi değil. Dönüme maliyeti 2 bin 500 lira. Üretici çok zor durumda. Geçtiğimiz günlerde patates sıkıntılıydı, şimdi hasadın başladığı soğanda aynı sorunlar yaşanıyor. Üretici satamıyor, maliyetini karşılamadığı için, işçilik maliyetini bile kurtarmadığı için soğanı tarlada bırakıyor.”

‘50 bin ton alıp bırakmayın’

İktidara seslenen Barut, “Üreticinin derdine derman olun, çare bulun. Soğan ve patatesle ilgili öyle ‘300 bin ton satın alacağız’ deyip 50 bin ton alıp bırakmayın. Bunlar pansuman tedavisidir, çözüm değildir.” dedi.

İktidara, gerçekten üreticiye destek olacaksa soğan ve patatesle ilgili destekleme fiyatları vermesini isteyen Barut, “Yerinde ve zamanında ödeme yaparak üreticiyi ayakta tutun. Fiyatı 10 liraya çıktığı zaman oluyor, 1 liraya düştüğü zaman oluyor. Patates ve soğanda, özellikle soğan tarihinin en kötü dönemini geçiriyor. Üreticiler çok perişan. AKP iktidarının korkulu rüyası oldu soğan ve patates. Soğan ve patates üreticileri iktidarın sonunu hazırlayacak.” şeklinde konuştu.

Çiftçi Mehmet Karaca (sağda)

Çiftçi Karaca: İşçiliği bile kurtarmıyor

Yaklaşık 60 dönüm alanda 150 bin lira masraf ederek soğan ürettiğini belirten çiftçi Mehmet Karaca ise, “Allah rızası için soğanı soran bile yok. Rezil olduk. İşçiliği bile kurtarmıyor. Ne yapacağız? Ortada kaldık.” dedi.

Ne olduğunu da bilmediklerini ifade eden Karaca, “Geçen yıl altın olan soğan bu sene tarlada kaldı. Ben 41 yaşındayım. İlk defa böyle bir şey gördüm. İşçilik hariç 150 bin lira masrafım var, soğanı tarladan nasıl kaldıracağımızı bile bilmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra